Ziraat odası genel kurulunda delege ayarlama tartışması yaşandı

Akhisar Ziraat odası olağan genel kurulu, başkan adayının, 102 delege Ahmet Akbuga tarafından ayarlandığı iddiası genel kurulu karıştırdı. 

109 mahalleden 110 delegesi bulunan genel kurulda, 21 asil, 21 yedek oda meclisi üyesi seçildi. 21 oda meclisi 7 kişiden oluşan başkan ve  yönetim kurulu üyelerini belirleyecek. 

Ziraat odasınin yenilenen toplantı salonunda gerçekleşen genel kurulda, başkan Ahmet Akbuga tarafından verilen dilekçeyle Divana, Kırkağaç Ziraat odası başkanı Süleyman Boğaz başkan, Ahmetli Ziraat odası başkanı Adnan Ünsal başkan yardımcısı, Mehmet Karakaya ve Aydoğan Okur üye olarak seçildiler. 

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulda, Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar’in mesajı Aytekin Demirci tarafında okundu. Şemsi Bayraktar mesajında, “Çiftçimiz, üstü açık bir fabrika olan tarımda bir yandan hemen her bölgemizde yaşanan doğal afetlerle mücadele ederek, zor şartlar altında üretimini sürdürüken, girdi maliyetlerindeki artışla da baş etmek zorunda kalıyor. Ülkenin gıda güvencesini sağlayan bu sektör sahipsiz bırakılamaz. Siyasetçisinden, sivil toplum örgütü yöneticilerine kadar bu ülkede yaşayan herkesin, çiftçimiz üretmezse ülkemizin insanını doyuramayacağımızın, ithalata çok daha fazla döviz ödemekten de kurtulamayacağımızın bilincinde olması gerekir” dedi. 

 Daha sonra divan çalışma ve 4 yıllık gelir gider bilançonun okunmasını istedi. 4 yıllık çalışma raporu ile bilançonun okunmasının ardından divan başkanı oylamaya sundu. Oylamaya bir üye Sakarkaya mahallesi delegesi Ümit Ünlü oylamaya ret verince, bilanço oy çokluğu ile kabul edildi. 

Daha sonra 2020 ve 2022 yılları arasındaki geçici bütçe 9 milyon 576 bin TL olarak genel kurula sunuldu. Genel kuruldan muhalif üyelerin ret oylarına karşı oy çokluğu ile kabul edildi. 

Divan 2 adaya 10’ar dakika söz hakkı verdi. İlk kürsüye gelen başkan adayı  Ali İsmet Uçar, yapacaklarını söyledi. Zeytin üreticisinin ürününü gerçek değerden satmasi için tedbirler alacaklarını, kooperatif kurarak üreticiyi tüccarın eline bırakmayarak koruma altına alacaklarını ifade eden Uçar, mısır üreticisi için de kurutma siloları kuracaklarını belirtti. Uçar’in konuşmasında,. “Ahmet Akbuga’nin kendilerine 102 delegeyi ayarladım boşuna uğraşmayın’dediğini iddia etmesi genel kurulu karıştırdı. İtiş kakislar yaşandı, sert sözler ifade edildi ve bir süre sonra Uçar konuşmasını tamamlayarak kürsüden indi. 

İkinci aday olarak konuşmaya gelen mevcut başkan Ahmet Akbuga, 8 yıldır başarılı şekilde odayı yönettiğini ve yeni görevler üstlendiklerini anlatarak sürdürdüğü konuşmasını, “Akhisar tarımını ve çiftçisini daha yukarılara taşımak için çalışacağız. Kooperatif kurulması için çalışıyoruz. Bu arada ağır eleştiriler alıyoruz. Karalama politikasıyla bir yere gelinmiyor” diyerek tamamladı. 

Kürsüden Akbuga iddialara cevap verirken yine tartışma çıktı. Daha sonra 2 aday basının önünde el sıkıştı. Sonra oylamaya geçildi.  

Yorum Yapın