Utanç!!

ÖLME !..
“Ölmek istemiyorum..”
“Anne lütfen ölme..”
Yine bir kadın..Emine Bulut..Bir erkek ( eski eşi ) tarafindan öldürüldü !..
UTANÇ..
Ne yazık ki, kadın cinayetlerinin her geçen gün arttığı ülkemde Adalet Bakanı’nın da içinde olduğu bir kesim kadının nafakasının kesilip kesilmemesini tartışıyor. Bu gün Bursa’da bir kadın cezaevinden on gün önce çıkmış eşi tarafından bıçaklanıyor, G.Antep’te yeni doğum yapmış bir kadın daha hastaneden çıkmadan ayrı yaşadığı eşi tarafından eve dönmeyi kabul etmedi diye yedi yerinden bıçaklanıyor. Kadını yok sayan, kadını ötekileştiren, onun ne giyeceğine, eve kaçta döneceğine karışan, ”Baba kızına şehvet duyabilir, altı yaşındaki bir kızla evlenilebilir ” diyen erkek egemen ve kadını yok sayan bir anlayıştır olayların bu noktaya gelmesinin nedeni.
Ayıptır..Yazıktır..Günahtır..
Sizleri doğuran analarınız kadın değilmidir ? Nasıl kıyarsınız onlara ?
Artık kadınların korunması ve kadınlara yönelik şiddeti önlenmesine yönelik çözümleri konuşmamızın zamanı geldi de geçiyor bile. Bu konuda görüş ve önerilerimi aşağıda aktarıyorum..
-Kadına yönelik şiddete verilen cezaların en ağır hale getirilmeli.
-Türkiye’ nin de onayladığı ama bazı avukatların dahi bilmediği ‘Kadını Korumayı ve Kadına Yönelik Şiddeti Önlemeyi’ amaçlayan ( kanun hükmünde sözleşme olan) uluslararası İSTANBUL SÖZLEŞMESi’ ni içeren hükümlerin hayata geçirilmesine yönelik hukuki düzenlemeler mutlaka meclisten geçirilmeli..
-Yüz bin üzeri nüfusa sahip kentlerde, Belediyelerce kurulması veya kurdurulması zorunlu olan ‘Kadın Sığınma Evleri’ mutlaka hayata gecirilmeli..
-Kadın cinayetlerine amasız, fakatsız en ağır cezalar verilmesini içeren kanunlar meclisten geçirilmeli..
-Kadını ötekilestiren erkek egemen anlayış terk edilmeli..
-Toplum, kadını şiddetten koruma konusunda ciddi bir sosyolojik eğitimden geçirilmeli..
İlk okuldan itibaren ” Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” eğitimi verilmeli ( İstanbul Sözleşmesinde var )..
-Sivil Toplum Örgütleri bu konuda daha etkin olmalı..
– Çocuk Yaşta Evliliğin mutlaka önüne geçilmeli ve bu konuda yeni yasal düzenlemelere gidilmeli..
Yani ‘Kadını Koruyucu ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi’ konusunda toplum olarak bir zihniyet dönüşümüne ihtiyaç var..sosyolojik eğitime ihtiyacımız var..Hızla yasal düzenlemelere ihtiyaç var.
ARTIK YETER !..
Istanbul Sözleşmesi:
http://www.turkkadinlarbirligi.org/…/%C4%B0stanbul+S%C3%B6z…
***
Suriye’de bir Suriye’li Kadın, Haber Türk Muhabiri Çetiner Cetin’e:” Bugün Türkiye’de bir kadın öldürülmüş, Siz Suriye’mi oldunuz ? ” diye soruyor !.. İçim acıdı !
***
İzmir’de, Muğla’da Yaşadığımız orman yangınları ile ciğerlerimiz yandı. İzmir’de K.Bağlar mevkiinde başlayan ve oradan Menderes, Seferhisar’a kadar uzanan orman yangınlarında 500 hektar orman yandığı söylenirken, İzmir BBB’nı Tunç Soyer 5 bin dönüm orman yangını tespit ettiklerini söylüyor. Gerçekten ürkütücü rakam. Peki bu arada Orman Bakanı Pakdemirli ne yapıyor ? Ormanların cayır cayır yandığı dört gün boyunca;ormanları korumak, orman yangınlarının yayılmasını önlemeye çalışmak ve orman yangınlarının söndürülmesine yönelik aksiyonları devreye sokmak yerine ona- buna laf yetiştiriyor, gaf üstüne gaf yapıyor.Dünyanın en büyük yangın söndürme filosuna sahip olan, İsrail, Yunanistan’dan ve Ukrayna’dan yangın söndürme ile ilgili övgüler alan, 1925 yılında Atatürk tarafından kurulan, daha bir yıl önce Yunanistan Orman Yangınları için: “Ucaklarımız Izmir’de yardım için hazır bekliyor” diyen Bakan Pakdemirli, olaya çözüm odaklı bakmak yerine siyasi bakan, orman yangınına bile siyaset bulaştıran bir anlayışla bu gün kalkmışTHK uçakları için; ”Arızalı, hurda..THK’nun verdiği pilot sertfikalarına güvenmiyorum..kim uçmak istiyorsa uçsun bu uçaklarla, benim teşkilatım bunlarla uçmak istemiyor.. THK siyasetin içine bulaşmış,Ana Muhalefet Partisi ile ortak hareket ediyor..vb ”diyor.
İşte Orman Yangınlarında bu kadar ağaç yanmasının nedeni, işte bu kafa, bu anlayıştır..
Sayın Bakan;
THK uçakları siz bunları söyledikten sonra bir gösteri uçuşu yaptı ve kullanıldığını gösterdi.. THK uçaklarına, uçuşa elverişlilik belgesini veren Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü..Uçakları sizin teşkilatınız kullanmıyor, THK pilotları kullanıyor !..
Kısaca Bakan Pakdemirli Türkiye siyasi tarihinde gaf üstüne gaf yapan bir bakan olarak yerini alacaktır.
***
Şaşırdım Kaldım ! Neye mi ? ”Bakara, makara” diyerek kutsal kitaba hakaret eden Egemen Bağış’ın Prag Büyükelçiliğine atanmasına ! Yazıklar olsun.
***
Günün Sözü: ”Bilmediğini bilmek en iyisidir. Bilmeyip de bildiğini sanmak ise tehlikeli bir hastalıktır…” Lao Tzu

Yorum Yapın