Ulusoy: “Ekonomimiz 30 ile eşit’’

Akhisar’ın patronu Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Dr. Mehmet Ulusoy, Akhisar’ın girişimci, tarıma dayalı dinamikleri olan bir şehir olduğunu belirterek, “Akhisar’ın ekonomisi bugünkü değerleriyle 30 ile eşittir’’ dedi.

Ulusoy, akhisarpostasi.com’un 2018 yılı değerlendirmesine yönelik sorularını cevaplarken, “Akhisar Organize Sanayi Bölgesi kurulduğunda 5 milyon TL ihracat yapan şehir iken bugün 1 trilyon TL’yi bulmuştur. 2017 yılı verilerine göre 500 milyon  TL ihracat Akhisar’dan gerçekleşmiştir’’ diyerek kentin ekonomisinin büyüklüğünden söz etti.

Akhisar’ın tarıma dayalı ekonomiye sahip olduğunu ve son yıllarda yıldızı parlayan bir ilçe olduğuna işaret eden Dr. Mehmet Ulusoy, son yılda ciddi ve yüksek bütçeli şirketlerin Akhisar’a gelerek yatarım yaptıklarını, yapmakta olduklarını kaydetti. Bu şirketlerin Akhisar ekonomisini ve istihdamını daha da büyüteceğini ifade eden Ulusoy, “Bu ekonomik gücün farkında olarak hareket etmemiz gerekir’’ cümlesini kurdu. 2018 yılında Türkiye’de yaşanan ekonomik tablonun Akhisar’da da yaşandığına dikkati çekerek, “Zor bir yıldı. Üretim açısından değil, sıcak parayı inşaat sektöründe kullanarak, üretmeyen alanda sıcak parayı tükettik’’ dedi.

Tarımın Akhisar’da önemli olduğunu anlatan Ulusoy, “Tarıma dayalı ekonomimiz var. Organize sanayi bölgesi tarıma dayalı sanayisi ile varlığını sürdürüyor, gelişimini sağlıyor. Tarımda geçen yılı sıkıntılı atlatan üretici ve sanayici, ürünün, üretiminin para etmemsi nedeniyle ekonomiksel sıkıntıya düştü. En büyük geçim kaynağı zeytin ve zeytin yağında düşük fiyat üreticiyi tatmin etmedi. Geçimini tarıma dayalı olarak sağlayanlar ve sanayici mağdur oldu. Paraya ulaşmakta zorlandı, kredi kullanımında zorlandı. Banka kredilerindeki yüksek faiz iş insanının kredi kullanmasını zorlaştırdı’’ diyerek sıkıntıları dile getirdi.

Akhisar’ın ekonomisinin toplamda ciro hacmi nedir? Sorumuza Ulusoy şöyle cevap verdi:

“İhracata bağlı olarak bunu açıklarsam, ciro hacminin yükseldiğini ifade edebilirim. Bu anlamda da Akhisar’ın ekonomisi 30 il’e eşittir iddiasındayım. Bu iddiamız verilirimizin sağlamlığı bakımında yanlış değildir. Organize sanayi bölgesi kurulduğunda 5 milyon Tl olan ihracatımız 2017 verilerine göre 500 milyon TL, 2018’de gelen ciddi firmaların sayesinde 1 trilyon TL’ye ulaştığını tahmin ediyorum. Akhisar’da halen tütün ekiliyor, domatesi, biberi, pamuğu, karpuzu ve kavunu ile geniş çeşitlilik potansiyeliyle ciddi bir tarım ekonomisine sahibiz. Beyaz et, köfte ve salçada önemli bir ulusal markaya sahibiz. Tarımın bu üretimiyle güçlüyüz sanayimiz buna bağlı olarak güçlüdür. Manisa’nın ardından ikinci büyük sanayi kapasitesine sahip bir ilçeyiz. En önemli eksiğimiz bir fakültemiz. Bunu hep birlikte el birliği ile başaracağımıza inanıyorum. Yeter ki, Akhisar buna sahip çıksın.’’ 

Arif Arı  

Yorum Yapın