Nasıl Tüketilmiş böyle

Türkiye hava ikliminde 31 Mart’ı geçti halen baharı yaşayamıyorsa da 1 Nisan’da CHP’nin kazandığı Belediyelikler insanları ısıtmaya yetti. Seçmenlerin oyları, Türkiye’de bir değişimi, korkmuşluğun karanlığını, cesaret ve güce dönüştüren aydınlık ışığın geleceğinin haberini verdi. Bu sonuç, Türkiye’de henüz bir Atatürk Cumhuriyetinin varlığının sürdüğüne damgasını vurdu.

Neoliberal Mufazakar gücün, Devleti ele geçirme konusunda yol aldığını gösterse de, seçmenlerin kolay kolay tamamını vermeme konusunda kararlığını 31 Mart Pazar gecesi gösterdi. Hele ki, 31 Mart’tan sonra say say bitmeyen İstanbul’daki sonuçların 17 gün sonra alınıp, Ekrem İmamoğlu’nun kazanması ve mazabatası verilerek tescillenmesi, Türkiye’de yerel yönetimsel anlamda Baharın gelişinin zirvesini yaptı. Türkiye’de gerim gerim gerilen insanlar, baharın ısıttığı topraktan çıkıp açan çiçekler gibi uyandılar ve gevşediler.   

Ak Parti tarafından 31 Mart öncesi yönetilen ve sonrasında seçmenlerin CHP adaylarına teslim ettikleri bu belediyelerde bir dönem başladı ve sır perdeler kalkmaya, puslar arkasında çarçur edilen halkın paralarının nasıl ve nerelere harcandığı belediyelerin açıkladığı listelerle bir bir ortalığa dökülmeye başlandı. Tıpkı; Irak’da devrilen Saddam  Hüseyin kraliyet sarayları ve konutları gibi, Romanya’da halk darbesiyle devrilen Nikolay Çavuşesku’nun ortaya çıkan lüks yaşam konutları ve sarayları gibi Ak Parti’nin de bıraktığı belediyeliklerin yönetimsel  bütçelerinin ortalığa dökülmesi, halka değil yandaşa nasıl çalışıldığının sır perdeleri kalkıyor. İstanbul’da da sır perdesi aralandıkça durum gözler önüne sergilenecek ve açıklanan 22 milyar liralık borç deşifre edilecektir. Vatandaş, CHP’li belediyelerin şeffaf davranış biçimiyle her şeyi öğrenmeye başladı.     

Durum Akhisar’da da farklı değil. Bütçe adeta yandaş için çarçur edilmiş, alınan krediler bile yandaşa peşkeş çekilmiş.. Nasıl mı anladık?CHP’li Belediye Başkanı Besim Dutlu’nun açıkladığı borç ve alacak listelerindeki rakamlarında bunları gördük ve tespit ettik. Araç kiralamalarında, araç bakım ve yedek parça alımlarında harcanan rakamlarda, ayrıca İller Bankasından yol bakımı ve asfalt için alınan 2 milyon TL’lik krediyi 4-5 ayda nasıl savrulduğunu, ödenen yemek faturaları… Belediyenin alacağı olan 17 milyon TL içinde 4 milyon TL kira alacakları var. Bu kira alacakları niye toplanamamış ve kimlere kiralanmış ki, kiralar toplanamamıştır. Kira alacakları göz mü yumulmuştur? Bu şekilde belediye niye kamu zararına uğratılmıştır. 51 milyon lira borç devreden Salih Hızlı ve ekibi, 17 milyon TL alacağı niye tahsil edememiştir. Kimlere nasıl çiftlik gibi kullanmalarına izin verilmiştir? Sanıyorum bunlar zamanla gün yüzüne çıkacaktır.

Akhisar’ın vizyonu ve vitrini 15 yılda değiştirememiş ve bu konuda parmağını bile oynatmamış Ak Partili belediyenin geçmiş yönetimi, Akhisar’a büyük  haksızlık ederek, tarihteki yerini almıştır. Vizyonu geniş, Akhisar’da değişim ve dönüşüm için yönetmeye aday olan ve bugün koltukta bulunan Besim Dutlulu, şeffaf yönetim, halka hizmet ve ötesinde Akhisar’ın vizyon ve vitrinini değiştirecek çabası, kendisine güvenerek oy veren seçmene mahcup olmayacağını düşünüyoruz.

Belediye gelirlerini halka hizmet için kullanan ve Akhisar’ın ekonomi çıtasını (zeytincilik, sebze ve turizm alanlarında) yükselten, Akhisar’ın ufkunu genişletecek yönetim tarzı 5 yılın sonunda, yeni bir 5 yıl için daha vize alacağını umarız.  

Yorum Yapın