CHP30 yıl sonra Akhisar’ı kazandı! Belediyede 2. Dutlulu dönemi

31 Mart Mahalli İdaraler Seçimi Akhisar’da Millet İttifakı’nın adayı CHP’li Besim Dutlu’nun zaferiyle sonuçlanırken, CHP, 1989’dan sonra Sosyal demokrat iktidarı kurmak için bayrağı teslim alıyor.

Ön seçimden sonra yaklaşık 5 aydır seçim çalışmalarını ciddi ve kararlık içinde sürdüren Besim Dutlulu, kesin olmayan sonuçlara göre açık ara önde tamamlayarak, Milli Egemenlik meydanında toplanan Akhisarlılara hitap etti. Dutlulu, “Bu seçimi birlikte kazandık” diyerek seçmenlere ve Akhisarlılara teşekkür etti.

Besim Dutlulu, CHP Akhisar İlçe Başkanlığında toplanan kalabalık ile birlikte CHP Grup Başkan Vekili Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, CHP Akhisar İlçe Başkanı İsmail Fikirli, İYİ Parti Akhisar İlçe Başkanı Mustafa Kındıroğlu ve partililerin de katılımı ile Şehit Teğmen Tahir Ün Caddesi üzerinden Milli Egemenlik Meydanına giderek burada vatandaşlara seslendi.

Besim Dutlulu yaptığı ilk konuşmada, “Sevgili Akhisarlılar ne kadar kazanmayı özlediğinizi çok iyi biliyorum. Ama sevinelim, mutlu olalım, keyfini çıkartalım ama rakiplerimize bir şey söylemeyelim Hakaret etmeyelim, kimseye kötü bir şey söylemeyelim bu zafer Akhisar’ın bu zafer hepimizin. Bu zaferde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Biz bu seçimi bize oy vermeyenler için de kazandık ve ben bir hedef koydum. 2 sene sonra bize oy versin, vermesin herkes bu Akhisar’ı iyi ki Cumhuriyet Halk Partisi kazanmış, iyi ki Besim Dutlulu kazanmış dedirtmek için çalışacağım. İşte o zaman biz bu seçimin esas galibi olmuş olacağız.

Yapmak istediğimiz çok iş var, inanın yarın sabahtan itibaren çalışmaya başlayacağız. Sizlerle birlikte çalışmaya başlayacağız, sizlerden de destek isteyeceğiz. Akhisar’ın özlediği belediyeyi Akhisar’ın özlediği hizmetleri hep beraber gerçekleştireceğiz. Buradan sözümüz olsun; partizanlık yapmayacağız, insan ayırmayacağız, o köy şunlardan bu köy bunlardan demeyeceğiz, herkesi kucaklayacağız. Herkesin belediye başkanı olacağız. İkincisi ise; 1 Nisan’dan itibaren biz bu seçimi kazanırken CHP’liler, İyi Partililer oy verdi ama bize AK Partiye ve Milliyetçi Hareket Partisine gönül vermiş insanlar da bizlere oy verdi. Biz onlar içinde bu Akhisar’ı çok güzel yönetmek zorundayız. Bu yüzden 1 Nisan’dan itibaren çok çalışacağız, çok mücadele edeceğiz, sizler için Akhisar için çok daha güzel işler yapacağız” dedi.

 

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “bugünlere gelmek çok kolay olmadı, çok ciddi bir maratondu. Rakibimiz çok ciddi bir rakipti. Gittiğimiz ve geldiğimiz yerlerde anlattık son bir hafta içerisinde Bakanların birisi geldi, birisi gitti. Hatta son gün çifter çifter bakan gelmeye başladı. Yani mücadele ettiğimiz güç, bir siyasi parti değildi, bir devletle adeta mücadele etmek zorunda kaldık. Ama Allah’a çok şükür bizim yanımızda bizim arkamızda Akhisarlılar var, halk var. Burada halkın gücünü gördük. Hep şunu söyledik, bu seçimde Besim Dutlulu başarılı olacak. Her gittiğim yerde bunu söyledim. Bugün burada bir seçim kazanmadık, bugün burada Akhisar’ın makus kaderini değiştireceğiz inşallah” dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Manisa Milletvekili Özgür Özel, “Biz sevincin dozunu kaçırmayacağız, bugün CHP kazandı, İYİ Parti kazandı, Besim Dutlulu kazandı ama bütün Akhisar kazandı. Yarından itibaren 5 yıl süreyle bugüne kadar kutuplaştıranlara inat Besim Dutlulu’nun kucaklaşmasını izleyecek. Akhisar’da öteki olmayacak, ötekinin hakkını da Besim Dutlulu Cumhuriyet Halk Partisi savunacak. Akhisar’da partizanlık olmayacak, Akhisar’da 5 yıl sonra parti ile Akhisar arasında çok tartışmalı bir husus olacak. Parti Besim’i daha yükseklere almak isteyecek. Dediği her vaadini yapana kadar, Akhisar’da herkesin hayır duasını alana kadar biz Cumhuriyet Halk Partili olarak başkanımızın arkasındayız ve emrindeyiz. Akhisar yarından itibaren kendisine verilen emanetin ne kadar doğru ellerde olduğunu hissedecek” dedi.

Besim Dutlulu’yu ilk tebrik edenler arasından CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel ve A.Vehbi Bakırlıoğlu yer aldı.

1989  yılında Bülent Ciğeroğlu ile iktidar olan sosyal demokrat belediyecilik bu kez 30 yıl sonra Besim Dutlulu ile iktidara yeniden geldi. 1989-94 doneminde Bülent Cigeroglu’nun yönetiminden sonra, 1994 yapılan yerel secimlerde Akhisar Belediye baskanligini DYP’den aday olan Ahmet Dutlulu kazandı. Dutlulu 5 yıl sonra 1999’da seçimi kaybetti.

 

Yorum Yapın