Bakirlioglu:”Tane zeytine açıklanan prim bir parmak bal çalmaktır’

CHP Manisa Milletvekili A.Vehbi Bakirlioglu, Tarım ve Orman Bakanı Belirli Pakdemirli tarafından seçim öncesi tane zeytine prim açıklamasını değerlendirerek,”Bu açıklama zeytin üreticisi adına kazanimdir. Ancak açıklanan miktar sektörün 10 yıl önce talep ettiği miktardır. Bu üreticinin ağzına bir parmak bal çalmaktır” dedi. 

CHP İlçe Binası Lokalinde İlçe Başkanı Av.İsmail Fikirli ve yönetim kurulu üyelerinin de bulunduğu basın toplantısında açıklamalar yapan Bakirlioglu, Bakan bir önceki gelişinde Akhisar’da şöyle bir bakıp gitti diyerek eleştiride bulunmuş olduğunu hatırlatarak, “Sayın bakan bundan etkilenmiş olacak ki, gittiği Ankara’dan dönüp alacele Salihli’de tane zeytine 15-20 kuruş arası prim verileceğini açıkladı” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu konuyla ilgili dün ATSO’da basın toplantısı yapıldı. Belki de beni davet etmeyecekleri ama son dakikada haber verdiler ve ucu ucuna yetiştim. Muhtemelen AKP Milletvekili Uğur Aydemir ile birlikte yapmayı daha önce planladılar. Bizde katılıp son dakikada olsa düşüncelerinizi ifade ettik. Bu açıklama zeytin üreticisi açısından bir kazanimdir, bir mevzidir. Umarım bu seçim vadi olarak kalmaz uygulanır. Ancak, zor şartlarda zeytini üretimini yapan çiftçi zorda. Yüksek fiyat nedeniyle gübresini tam atamıyor, borda ilacını yapamıyor. Görünüyor ki, gelecek sezon rekolte düşük kalacaktır. CSK kayıtlı zeytin üreticisi zeytin yağı priminin düşük olması nedeniyle kayıt için dosya vermiyor. 6 bin 500 zeytin üreticisi var bunlar aynı zamanda yağ üreticisi, ancak 1200-1500’u 80 kuruş primi almak için dosya vererek kaydını yaptırıyor. Geri kalanı en az 3 TL olması gereken primi 80 kuruş olarak düşük bulduğu için dosya vermiyor.”
Bakirlioglu, açıklanan primi düşük bulduğunu üreticiyi tatmin etmediğini belirterek, açıklamasını şöyle tamamladı:
“Üreticiyi tatmin edecek miktar; tane zeytinde 1 TL, zeytin yağında 3,5 tl’dir. Beklenti bu yöndedir. Bu açıklama ile dağ fare doğurmustur. AB’de verilen prim miktarı 1,5 euro’dur. Açıklanan miktarda verilmesi söz konusu olursa üretici kayıt için dosya vermez. Açıklamanın takipçisi olacağım. Her ortamda şimdiye kadar olduğu gibi şimdiden sonrada dile getireceğim.

Yorum Yapın