Akhisarlılar hesap verir belediye istiyor

31 Mart Pazar günü yapılacak, Büyükşehir, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve muhtarlık seçimleri için Akhisarlıların nabzını tutmak istedim. Rutin belediye hizmetlerinin yanında % 90’lara varan vatandaşların isteklerinin başında “Şeffaflık ve hesap verebilir” belediye oldu.
Arşivimi taradım. 1980 sonrası göreve gelen belediye başkanları çok önemli kitap ve kitapçıklar yayınladı. Hepsini taramaya çalıştım. Sadece en üstünde “AKHİSAR 88” ve altında “Akhisar Belediyesi 1984-1988 Çalışmaları” yazılı kitapçıkta 4 yıllık görevde, rakamlarla ve çizelgelerle, “1984-1987 yılları Akhisar Belediye Bütçesi”, “ “Gelir tablosu 1984-1987” “Gider tablosu 1984-1987” tabloları açık bir şekilde açıklanmış olduğunu gördüm. “İstimlak Bedeli”, “İstimlak Miktarı”, “Yapılan yatırım miktarı”, “Asfalt çalışmaları” “Yeni yapı ruhsatları” “Tamirat tadilat ilave ruhsatları”, “İskan affına göre verilen ruhsatlar” “2981 sayılı imar affına göre ruhsatlar” çok açık bir şekilde gösterilmiş. Bu yüzden seçimler yaklaşırken görüştüğüm Akhisarlılar,kim ve hangi parti göreve gelirse gelsin “şeffaflık ve hesap verebilir” belediye istediklerinin ilk sırada olduğunu bu kitapçıkta gördüm.
1984 yılında göreve gelen, sadece bir dönem başkanlık yaptıktan sonra tekrar aday olmayan Hüsnü Kahraman’la “Şeffaflık ve hesap verilebilir.” Konusunda görüşlerini aldım. Hüsnü kahraman “Benim görev yaptığım dönemden sonra başkanlık görevini yapan arkadaşlarım ve kardeşlerim tabii ki Akhisar için projeler gerçekleştirmeye çalıştılar. Sadece belediye Meclis üyelerine bütçe ve yapılan yatırımlar ve tasarruflar konusunda bilgi vermek, dosya vermek yeterli değil. Bu bilgilerin halkımız tarafından takip edildiğini tahmin etmiyorum. Her yerel seçimler öncesi hazırlanan kitapçıklar da geçen döneme ait detaylı bilgilerin verilmesi gerektiğine inandığım için sadece bir dönem başkanlığım dönemimde bunu gerçekleştirdiğime inanıyorum. Bende sizin gibi o dönemden sonra belediyemizin bütçelerinin ve yatırımlarının detaylı bir şekilde kitapçık halinde yayınlandığını görmedim” Dedi.
Akhisar’da çok seviye geçtiğini gördüğüm 31 Mart yerel seçimlerinin sonunda Akhisar Belediye Başkanlığına gelecek olan AKP Adayı Hüseyin Eryüksel veya CHP Adayı Besim Dutlulu ve ekiplerinin Akhisarlıların istekleri doğrultusunda kararlar alacaklarına inanıyorum.

Yorum Yapın