Akhisar’da meclisin ilk toplantısında ilk istifalar! Dutlulu: AKP kötü yönetmiş  

Akhisar Beleddiye Meclisi 31 Mart Mahalli İdareler Yerel Seçimi sonrası ilk toplantısını yaptı. Meclis’in ilk toplantısına, AKP listesinden Meclise üye olarak giren 5 üyenin AKP grubundan istifaları damgasını vurdu.  MHP grubunda kadın üye olmayınca MHP Fikret Türk’ü kadın komisyonuna üye vermesi esprilere neden oldu.

Akhisar Belediye Meclisi’nde yapılan yeni dönemin ilk toplantısında 13 maddelik gündem görüşülerek oylandı ve karar bağlandı. Toplantı, saygı duruşu ve istiklal marşının söylenmesiyle açıldı.  Meclisin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Besim Dutlulu, 31 Martta yapılan yerel seçim sonrası Belediye Başkan ve Meclis üyelerinin belirlendiğini ifade ederek, “Mazbataların alınmasından sonra toplantı gününü belirleyerek, bugün ilk toplantısını gerçekleştiriyoruz. Kararlarımız Akhisar’a ve Akhisarlılara hayırlı olur inşallah’’ dedi.

Konuşmanın ardından divan oluşturuldu. Katip üyelikleri meclisin en genç üyelerinden Ensar Muşlu ve Hüseyin Solhan’ın divana oturmasıyla toplantı gündemi maddelerine geçildi. İlk maddede Başkanlık divanı için 2 katip ve bir başkan vekili belirlendi. En çok oyu alan Şerif Şen Başkan Vekili, Ensar Muşlu ile Ozan Kıvrak katip olarak seçildiler. Daha sonra katip üye seçilen Ozan Kıvrak, divanda yer aldı. Meclis üyeliği için yapılan seçimde en çok oyu alan Lütfi Akdağ, Sezgin Akkaynak ve Emre Ursavaş 20’şer oyla seçildiler. AKP grubundan aday olan Cemal Gürmen MHP’den de oy alamayınca 7 oy alarak listeye giremedi.

Daha sonra Doğan Ensivri söz alarak, istifa dilekçelerini toplantı öncesi verdikleri  için bu andan itibaren MHP Grubu olarak söz alacaklarını söyledi. Bundan sonra 5 kişi Doğan Ensivri, Halil Öksüz, Fikret Türk, Hüseyin Solhan ve İlkay Düztaş Doğan Ensivri’nin grup başkanlığında kararlara oy kullandılar.

CHP Grubunca verilen önerge üzerine İhtisas Komisyonları sayısı 4’den 8’e çıkartılmasını Kanun Nizam Komisyonu, İmar Komisyonu, Bütçe ve Plan Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu’na ilaveten Tarım Komisyonu, Kadın Komisyonu, Kültür Komisyonu ve Sosyal Hizmetler ve Engelli Komisyonu kurulması teklif edildi. İlave komisyonların kurulması oy birliği ile kabul edildi.

Bu komisyonların 5’er kişi olması yönünde oy kullanılmasının ardından komisyon seçimlerine geçildi. İktidar partisinden 3 muhalefetten birer üye komisyonlar dahil oldu. Buna göre Plan ve Bütçe Komisyonu; Şerif Şen, Yılmaz Akar, Mustafa Ali Kındıroğlu, Mehmet Akaydın, İmar Komisyonu, Fatma Kocabıyık, Sema Şenyaşar, Gökhan Köse, Oya Küçük Nalbant, Doğan Ensivri, Çevre ve Sağlık Komisyonu; Hüsniye Burcu Alkan, Ensar Muşlu, Gökhan Köse, Şemsi Okur, Hüseyin Solhan, Kanun Nizam Komisyonu; Ozan Kıvrak, Hüseyin Kuk, Nurullah Zağlı, Ahmet Özkayalı, Halil Öksüz, Kültür Komisyonu; Alper Aydın, Ekrem Kayserili, İ.Emre Ursavaş, Cemal Gürmen, Fikret Türk, Tarım Komisyonu; Hüsniye Burcu Alkan, Secattin Önlü, M.Ali Kındıroğlu, Feride Sakaryalı, Halil Öksüz, Kadın Komisyonu; Ruhan Tatlıdil, Fatma Kocabıyık, Safa Şenyaşa, Feride Sakarya, Fikret Türk, Sosyal Hizmetler ve Engelliler Komisyonu; Ruhan Tatlıdil, Lütfi Akdağ, Nurullah Zağlı, Rıza Çelik, Fikret Türk.

Gündemin diğer maddesi ise Zeytin ve Türevleri Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti için 13 kişilik isim belirlendi. Bu bölümde MHP Grubu adına Doğan Ensivri ve AKP Grybu adına Cemal Gürmen zeytincilik konusu önemli olduğunu bu heyete kendi gruplarından birer üye alınmasını talep ettiler. Besim Dutlulu, bunu görüşmek üzere grupların bir araya gelmesi için 10 dakika ara verdi. Daha sonra Besim Dutlulu AKP ve MHP gruplarından üye istedi. AKP adına Feride Sakarya, MHP’den Fikret Türk adı verildi. Besim Dutlulu da iki muhalif grubun isimlerine oy kullanmasına rağmen CHP’den oy gelmeyince Başkan Dutlulu’nun da oylarına rağmen 13’de kaldılar ve listeye giremediler. MHP ve AKP’den verilen oylarla en fazla oyu Hüsniye Burcu Alkan, Şerif Şen 25, Lütfi Akdağ 23 oy aldılar. Yapılan oylama sonunda 13 isim Besim Dutlulu, Ekrem Kaysrili, Lütfi Akdağ, Alper Ayan, H.Burcu Alkan, Sezgin Akkaynak, Şerif Şen, Hüseyin Kuk, Sema Şenyaşa, Ensar Muşlu, M.Ali Kındıroğlu, Fatma kocabıyık, Gökhan Köse, Ahmet Tınazlı olarak oluştu.

Bu arada Beldiyenin üye olduğu kuruluşlar yeniden gündeme getirildi ve CHP’nin tasarruf tedbirleri dahilinde ve çok da zorunluluğu olmayan Türk Dünyası Belediler Birliği’nden çıkılması önergesi verildi. MHP ve AKP’nin çıkılmasın oylarına karşı oy çokluğu ile bu belediye birliğinden çıkılmasına karar verildi.

Ayrıca Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği üye seçimlerinin yapılmaması ve üyelikten çıkılması meclise sunuldu ve oy çokluğu ile kabul edildi. Ege Belediyeler Birliği’nden çıkılması konusunda AKP’nin önerisi oldu. Önergeye sadece AKP’li 7 üye oy verince oy çokluğu ile üyeliğin devamına karar verildi. Bu birlik içinde Meclisten Asil üye olarak Başkan Dutlulu ile birlikte Ensar Muşlu da asil üye olarak seçildi.

Meclisin diğer maddesinde Şehir Stadı yanında yanındaki spor salonu ile şehir stadının Belediyeye tahsisi konusunda Belediye Başkanlığının önergesi CHP grubunun kabul oylarıyla geçti.

Meclisin kapanış konuşmasını yapan Başkan Dutlulu, AKP’nin yönettiği dönemi incelendikçe kötü bir yönetim şekline ulaştıklarını, bütçenin Akhisarlılar lehine harcama yapılamadığını, hayli bir borç bırakıldığını ve bunu basına açıklayacaklarını söyledi. AKP’nin yaptığı hataları Meclis’te yapmayacağını ve gruplarla diyalog halinde olarak Belediyeyi birlikte yönetmöe konusunda destek isteyeceğini belirtmesi  toplantıyı izleyenler arasında da büyük alkış aldı.

MHP Grubu adına konuşan Doğan Ensivri, kararların daha oy birliği alınması konusunda gerek yakınlığın gösterilmesini isteyerek, “Akhisarlılar lehine olan her karar oy vereceğiz, destyek olacağız’’ dedi.

AKP Grubu adına söz alan Cemal Gürmen  de; “AKP’nin kötü yönetimi açıklamanızı kabul etmiyorum’’ diyerek, “İyi şeyler söyleyecektim. Ancak sözleriniz bizi incitti. Daha birliktelikçi olunması talebimizdir. Sizi tebrik ediyorum Başarılar diliyorum’’ ifadelerini kullandı.   Arif Arı

Yorum Yapın