Akigo bu yüzden düştü

Süper Lig’de devler arasında bir ilçe takımı olarak 7 sezon geçiren  Akhisarspor, yeri geldi büyük takımlara kafa tutarak ders verdi, yeri geldi ligde yıllardır oynayan takımların sahip olamadığı Türkiye Kupası ve Süper Kupayı müzesine götürdü. Renkli bir takım olarak Süper Lig’e anılar bırakarak bu sezon veda etti.

Nasıl veda etti? Profesyonel takımın başında amatör bir yönetim ve başkanın kararları takımın sezona iyi bir başlangıç yapamamasında birinci etkendi. Başkan Eryüksel tarafından sezon başında takımın başına getirilen Saffet Sussiç hazırlık döneminde takımı iyi hazırlayamamış, maçlarda ise takım oyunu oynanmasını sağlayamamıştı. Futbolcuları maçlara motive edememişti. Sussiç tarafından oyunculara hedefi Avrupa kupası maçları gösterilerek oyuncuların erken form tutturmuş, takımın lig maçlarına motive olması sağlanamamıştı. Maç sayısının fazla olması nedeniyle takımın kondisyonu buna göre hazır edilememişti. Bu ikinci nedendir.  Sezona bu yüzden daha ciddi ve futbolcuların kabul edeceği saygı duyacağı bir çalıştırıcıyı takımın başına Saffet Sussiç’i değil de madem ileride düşünülecekti, neden başında Cihat Arslan ile anlaşma sağlanamadı üçüncü durum. 4. Durum ise Saffet Sussiç ile saçma bir transfer sezonu geçirilmesi. Mevcutları var olan mevkilere ucuz diye alınan alternatif oyuncular, gerekli olan ön libero sağ açık ve alternatif direk oynayacak golcü ve iyi bir forvet Selezynov’un arkasına konulamadı. Mustafa Yumlu sakatlandı, yerine oyuncu konulamadı ve burası her maçta bir zafiyet gösterdi. Bu sezon başında ve sonrasında transfer edilen yabancıların hiç birinden yeterince faydalanılmadı ve bunların takıma katkısı olmadı. Düşmeme mücadelesi verilirken kadro dışı bırakılan as oyuncular oldu. Kaleci Fatih, sonra af edildi ama Lukaç ile 2-3 maç kaybedildikten sonra, Josue forvet gerisinde iyi işler yaparken Kayserispor maçında soyunma odasında çıkan olayların arkasından kadro dışı bırakılarak af edilmedi ki, bu oyuncuya şiddetle ihtiyaç duyulurken. Lopez’in sakatlandığı dönemde yerini alan oyuncular yeterince burasını dolduramadı. Selezynov   kadro dışı bırakıldı takım golcüsüz kaldı ve Manu gol adamı olamadı. Sağ kanattan bu sezon Olcan’ın yerine onun kalitesinde oyuncu transfer edilemeyince bu taraf kanadı kırık kaldı. Çünkü geçen yıl Ömer Bayram ve Olcan ile kanatlar mükemmel çalışmış forvete sadece topu kaleye göndermek kalmasıyla puanlar toplanılmıştı. Böylece,  Türkiye kupasının kazanılması ve lig klasmanında orta yerlerde sezonu tamamlanması sağlanmıştı.  

Takımın 2 silahı Ömer Bayram ve Olcan gidince sol kanatta Güray’ın çabası yetersiz kaldı. Buna gol ümidi Muğdat’ın da Galatasaray’a sırf gelir sağlanmak amacıyla satılması ayrı bir tartışma konusu oldu. Bu 3 oyuncunun eksikliği sezon boyunca takımın oyununda hissedildi.

Amatör Başkan Hüseyin Eryüksel ne yaptı? Türkiye Kupası’nı Diyarbakır’da kazanan futbolcular, Akhisar’a gelmelerinden sonra Kupayla birlikte şehirde tur attırılıp taraftarın ve kentinde futbolcularla, kupayla  bütünleşmesi sağlanamadı aynısı Süper Kupanın kazanılmasının ardından da yapılamadı ve taraftar kupa ve futbolcularla buluşturulamamış oldu. Bu durum taraftarın içinde uhde olarak kaldı. Takıma karşı soğuma oldu. Bunu Başkan Eryüksel’e sorduğumuzda “Biz şovdan yana değiliz. Buna gerek yoktu’’ dedi.

Ya başka ne yaptı Eryüksel? UEFA Avrupa Kupası maçlarına katılıyoruz diyerek de biletlere yüzde 100’e yakın zam yaparak taraftarın maçlara gelmesinin önünü kesti. Geçen sezon stadı dolduran taraftar bu kez bilet fiyatlarına tepki vererek, maçlara gelmedi ve tribünlerin yarısı boş kaldı. Bu durum futbolcuların maça motive olmasını etkiledi. Statta geçen yıl alıştığı o uğultulu sesi futbolcular bu sezon  kulaklarında hissetmedi. Üstelik Ak Parti Belediye Başkan Adayı  olmasının ardından taraftarlarla alay eder gibi gönüllerini kazanıp oy alabilmek için maç biletlerini sigara fiyatına çekmesine rağmen küsen taraftar maçlara yine gelmedi.

Sonuç olarak tüm bunların bir arada olması Akhisarspor’un düşmesinin zeminini hazırladı. Birinci yarıya da ikinci yarıya da iyi hazırlanamayan Akhisarspor  arkasında üzgün bir taraftarı bırakarak,birinci lige düştü. 2010-2011 sezonunda son haftalarda 1. Lig’de kalmayı başaran Akhisarspor, 2011-2012 sezonunda teknik direktör Hamza Hamzoğlu yönetiminde Süper Lig vizesi aldı. 2012-2013’tenbu yana Süper Lig’deydi.

 Şampiyonlukların, kupaların alınmasıyla zirveye alışmış Akhisarspor, ilk defa başarısızlığı ve küme düşmeyi yaşadı. Bu başkan ve yönetimi artık istifa etmeli, birinci ligde güçlü bir sinerji yaratacak yeni bir başkan ve yönetim ile tekrar Süper Lige dönmek mümkündür. Bunu Gençlerbirliği başardı, Akhisarspor da başarabilir.

Yorum Yapın