“22 Mart Dünya Su Günü”! Uysal: “Suyun yapayı asla üretilememiştir

Türkiye’de ilk sulama kooperatifini  Akhisar’ın Beyoba  beldesinde kuran ve ardından 1200 sulama kooperatifinin kurulmasının önünü açan Türkiye Sulama Kooperatifleri Genel Merkezi (TÜSKOOP-BİR) Genel Başkanı Halis Uysal, Birleşmiş Milletlerin  1993 yılında kabul ettiği   “22 Mart Dünya Su Günü” nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Halis Uysal mesajında “Su, dünyada kıt kaynaklarımızdan biridir. Hayatın da olmazsa olmazlarındandır. Her şeyin yapayı üretilmiş ancak suyun yapayı asla üretilememiştir” diyerek, mesajında şu ifadelere yer verdi:

 “1993’te Birleşik Milletler suyun önemine binaen 22 Mart’ı ‘’ Dünya Su Günü’’ olarak ilan etmiştir. Biz de bu günün Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği olarak ulusumuza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz. Su, dünyada kıt kaynaklarımızdan biridir. Hayatın da olmazsa olmazlarındandır. Her şeyin yapayı üretilmiş ancak suyun yapayı asla üretilememiştir. Dünyada tatlı su ne kadar var ise ancak o kadardır. Dünyanın etrafı su ile çevrilidir ve %75’i sudur. Ancak dünyada tatlı su oranı %2.5 civarındadır. Kışın yağan yağmurları, yazın denize akan suları toplayıp gölet olur yahut baraj olur o yöne gidilmelidir. Onun için ilk yapılacak şey tasarruftur. Bu sebeple ivedi olarak Milli Su Konseyi Kurulmalıdır. “En ucuz su, tasarruf edilen sudur.”..

Uysal, mesajını şöyle tamamladı: “Suyun değeri kuyu kuruyunca anlaşılır, kuyuları sakın kurutmayın’’ diyor  – Thomas Fuller” Bu duygu ve düşüncelerle 22 Mart Dünya Su Gününüzü kutluyorum. Su gibi düğümsüz olun..” HA

Yorum Yapın