Seçimin favorisi kim?

Akhisar’da yerel seçim adaylar ve partiler genelinde sürerken, Akhisar merkezde bir seçim havasından halen söz etmek mevcut değil. Akhisarlılar sadece kendi aralarında ve bir grup sohbet ortamında aday lotodan söz ediyorlar. Ancak onların kafasında ekonomi birinci sırada.

Bu yüzden adaylar vatandaşı seçime hazırlamakta havaya sokmakta zorlanıyorlar. CHP aylar önce başladığı seçim çalışmalarını adayı uhdesinde sürdürürken, CHP, seçmeni belirleyeceği konulara yönlendirerek, politik havayı yaratamadı. Sadece seçim çalışmaları ve vatandaşla buluşma üzerine kampanyayı sürdürme üzerine yoğunlaşmış gözüküyor. Çiftçinin sorunları, zeytin üreticisinin problemleri ve vatandaşın ekonomisi, esnafın ekonomik sıkıntıları üzerine bir politika üretemedi. Bu yüzden konu sadece buna mitinglerde dahil aday profilli propagandayı yeterli görüyor. Buna karşılık AKP ne yapıyor? İktidar partisi ve Akhisar’ı 15 yıldır yöneten AKP halen seçime ısınabilmiş değil. Çünkü yaptıkları ile seçmenin karşısına çıkacakları, ortada öyle övünerek anlatacakları bir şey olmadığı için sağda solda vatandaşla görüşmeler yaparak, daha çok kırsal ağırlıklı kampanya yürütmeyi benimsemiş gözüküyor. Seçimi bu kez çantada keklik görmeyen AKP, kampanyasını Türkiye genelinde olduğu gibi genel siyaset üzerinden götürüyor ve din üzerinden vurgu yaparak AKP’nin dine ne kadar sahip çıktığını anlatıyor. Projelerini çok duyamadık. Herhangi bir mega projeleri yok. Bu yüzden düşük bir profilde kampanyayı sürdürüyorlar. 6 aday adayı içinde bu işi kıvıracak bir isim göremedikleri için, daha tanınmış isim ve yüz olarak Akhisarspor kulübü Başkanı Hüseyin Eryüksel’i aday gösterdiler. Bu isimde şu ana kadar yarışta öne geçmeyi bırakın, başabaş duruma bile gelebilmiş değildir. Yapılan anket çalışmaları bunu gösteriyor. Halen, 10-25 puan Millet İttifakı’nın adayı CHP’li Besim Dutlulu önde gözüküyor. AKP’nin kalesi olan seçim çevrelerinde bile CHP’nin bu kez ciddi oy alacağı gözüküyor. Buralarda özellikle genel seçim ve yerel seçimin daha önceki sonuçlarında AKP’nin birinci çıktığı yerlerde bile CHP’nin adayına oy vereceğim diyenlerin önde gözüktükleri anket sonuçları da var. AKP’nin, 15 yıldır yönettiği Akhisar’ı daha ileriye taşıyamayacağına inanan seçmen bu kez Besim Dutlulu’yu denemek istiyor. Onlarca açıkladığı projelerini yapacağına inanıyor ve Akhisar’ı değiştireceğine güveniyor. Durum böyle olunca da AKP tüm yolları denemeye başladı. Peş peşe gelen Bakanlar Akhisar’ı ziyaret etmeden gitmiyor. Neredeyse Cengiz Ergün Akhisar’a çatır kuracak duruma geldi. Böyle tabloda CHP’nin adayı Besim Dutlulu seçimin favorisi gözüküyor.

Ancak AKP adayı Hüseyin Eryüksel’in bu durumda rakibinin hata yapmasını bekleyecektir. Tıpkı sahada rakiplerin savunma hatasını yapsın ki, golü atayım beklentisinde olduğu gibi. Eğer ki, Besim Dutlulu ve etrafındakiler büyük bir hata ve gaf yaparlarsa, rüzgar biranda yön değiştirip rakipten yana esmeye başlar. Böyle bir durumda gol yiyerek galibiyeti rakibine hediye etmiş ve kazanacağı maçı tepmiş olur. Siyasette bir dakika bile uzun bir süredir. Onun için strateji ve planları, dolaysıyla rol taşlarını çok iyi oynamalı, doğru hamleler ile rakibi mat etmelidir.

Akhisarlılar, Martın sonunu, Bahar olarak yaşamak istiyor. Akhisarlılar bir 5 yılının daha heba olmasını istemiyor. Zaten bu yüzden AKP’ye kızgın ve vazgeçmiş durumda. Talep baharı ve değişimi yaşama yönünde.. Bu beklenti bir hafta sonra sandıklar açıldığında görülecektir.

Bu arada Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayları arasında da fark yok. Her tarafa reklam veren ülke geneline bile yayın yapan çok sayıda web sitelerine reklamını koyduran Cengiz Ergün, seçimi garanti görmüyor. Kendisine olan tepkileri görmüş durumda. AKP’nin çoğu seçmenin Ergün’e bu kez oy vermeyeceği yönünde. Köy çalışmalarında algı oluşturan Doğan Ensivri’nin meclis listesinde ikinci sıraya alınmış olması Akhisar MHP çevresinde tepki oluşturdu. Çok sayıda Akhisar’ın kırsal mahalleleri Ergün’ün başkanlığından ve hizmetlerinden memnun değil. Bu yapılan anketlere de yansıdı. Bu sefer geçen defasında CHP’nin oylarını alarak koltuğa oturan Cengiz Ergün bu kez bu oyları alamayacaktır. Dolaysıyla, sandıktan Milletin İttifakı adayı Orkun Şıktaşlı’nın çıkma olasılığı yüksek gözüküyor. İYİ Parti’nin adayı eski DYP’li Şıktaşlı sürpriz yapabilir. Manisa’da bu sefer rüzgar muhalefettin yana esiyor gibi. Bu esiş AKP’nin Manisa’da da bitişine neden olabilir. Bahar geliyor! Giysilerinizi buna göre seçin. Hava değişimine hazır olun!..

Yorum Yapın