Zeytin üreticisini zor bir sezon bekliyor!Rekolte ne bekleniyor?

Zeytin üreticisini, Cumhur hükümeti’nin ithalat politikası devamı kapsamında Suriye’den gelen zeytin ithalatı vururken, diğer yandan bu yıl dengesiz giden hava muhalefeti çiçekten tomurcuğa geçişte yağış ve sıcak hava tomurcuklarda kuramaya sebep oldu. Bu nedenle çoğu ağaçta tane zeytin oluşamadı. Bu durumun yeni hasat döneminde zeytin ağaçlarından daha az ürün alınmasına neden olacağı ve rekoltede yüzde 60-65 düşüş olmasının beklendiği belirtildi.

Bu yıl zeytin üreticisi için zor bir sezon olacağını dikkate alan önce Manisa CHP Milletvekili  A. Vehbi Bakırlıoğlu ardından da Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, zeytin üreticisinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifine olan borçlarının faizsiz olarak ertelenmesini, Cumhur Hükümeti’nden talep etti.

Akhisar ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, akhisarpostasi.com’un konuya ilişkin sorularını cevaplarken, “Zeytin üreticisi geçen sezon ürün bolluğu yüzünden ürününü düşük fiyatlardan satmak zorunda kaldı. Önemli bir sayıda üreticinin zeytin ve zeytinyağı elinde kaldı. Bundan etkilenerek zor durumda kalan üretici yeni hasat döneminde de az ürün elde etmeninin sıkıntısını çekecek. Bu durumda üreticiyi 1.5 yıl zor bir dönem bekliyor’’ açıklamasını yaptı.

Yeni sezonda geçen yıl 140-145 bin civarlarında gerçekleşen rekoltenin hava muhalefetinin yarattığı sonuçlar nedeniyle yeni sezonda 45 bin ton civarlarında rekolte beklendiğini, uzmanların öngörüsü ve çiftçilerin ifadelerinden anlaşıldığı üzere tahmin ettiklerini belirten Akbuğa; “Bu yıl üreticiye mutlaka Cumhur Hükümeti tarafından destek verilmesi gerekiyor. Çünkü bu üretim döneminde gübre, mazot, ilaç ve işçilik maliyetleri hayli yüksek olacak. Bu maliyetler üreticiyi elde edeceği kazançlarından çok gider olarak yazılacaktır. Elektrik faturaları konusunda da Gediz A.Ş’nin abonelik iptali yapmadan zeytin üreticilerine yardımcı olmasını bekliyoruz. Zeytin üreticisi önümüzdeki 1.5 yılı zar zor dahada borçlanarak geçirecek. Zeytinde üretim artışı bekliyorsak Zeytin Üreticisi desteklenmelidir’’ çağrısını yaptı. Arif Arı

 

Yorum Yapın