Polis Teşkilatının Kuruluşunun 174. Yıli kutlanıyor

10 Nisan Türk Polis Teşkilatının Kuruluşunun 174. Yıl Polis Haftası Akhisar’da da kutlanmaya baslandi. Kutlamaların ilki Milli Egemenlik Meydanı Atatürk anıtında yapılan törenle başladı. BuradaAkhisar İlçe Emniyet Müdürü Engin Pınar’ın Atatürk Anıtına çelenk koymasıyla tören başladı. Saygı Duruşu ve Akhisar Kayhan Ergun Endüstri Meslek Lisesi Müzik öğretmeni Aysun Candur, Belediye bandosu yönetiminde İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Akhisar İlçe Emniyet Müdürü Engin Pınar yaptı. Engin Pınar;” Bugün Akhisar İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak, demokratik hukuk devletinin ve La Cumhuriyetin teminatı olan Türk Polis Teşkilatının 1 74. Kuruluş Yıldönümünü kutlaman mutluluğunu ve sevincini yaşamaktayız. Bu özel ve gururlu günümüzü bizlerle paylaşan tüm konuklarımıza ve Akhisarlılara törenimize teşriflerinden dolayı teşekkür ediyor, sizleri şahsım ve personelim adına saygı i selamlıyorum. Türk Polisi, toplumda huzuru ve düzeni sağlama, vatandaşın can ve mal güvenliği temel hak ve hürriyetlerini koruma, kanun hakimiyetini ve devlet otoritesini sağlama gibi çok önemli ve hayati görevleri üstlenmiştir. Ülkemizin ve milletimizin huzur ve asayişinin sağlanması kadar milli birlik ve beraberliğimizin devamı içinde vazgeçilmez bir unsur olan polis teşkilatımız, köklü kurumlarımızın başında gelmektedir. Kuruluş Yıl dönümüzü kutladığınız bu günde milletimizin bağrından çıkmış güzide mensuplarını fedakar ve cansiperane çalışmalarını halkımıza güven ve gurur verdiği muhakkaktır. Türk Polisi çağdaş ülkelerin kullandığı araç- gereç ve yöntemleri kullanmayı kendin amaç edinmiş, dünyada ortaya çıkan gelişmelere paralel olarak milletimizin değişen beklentilerine cevap vermek için sürekli kendini yenilemiştir. Emniyet Teşkilatımız toplumda huzuru ve düzeni sağlama, vatandaşların can ve mal güvenliğini koruma, kanunun hakimiyetini ve devlet otoritesini sağlama gibi çok önemli ve hayati görevleri üstlenmiştir. Hukuk devletinde polis adalete dayalı bir kuvvettir. Onun için adaletlidir. Korkulan değil, güvenilen bir güçtür. Bu nedenle hizmet kalitemizi arttırmak, halkımızın beklentilerini gerçekleştirebilmek, suçla mücadelede başarılı olmak ve Akhisar’ın güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak için Akhisar Polisi olarak kendimizi yenilememiz ve günümüz teknoloji ürünlerini etkin şekilde kullanmamız gerektiği bilinci ile hareket etmekteyiz. Tabii ki suç ve suçluyla mücadelede polisin en vazgeçilmez yardımcısı ve destekçisinin halkımız olduğunu da unutmuş değiliz. Günümüz çağdaş polislik anlayışının eıı temel prensiplerinden biriside; suçu önleme ve suçluları yakalama sorumluluğuna halkın katılımını sağlamaktır. Suçla mücadelede, yaşam alanlarının ve vatandaşlarımızın emniyet ve huzuru için toplumun desteğini almadan tam bir başarı elde etmek mümkün değildir.” dedi.
.

Programda Yavuz Selim Orta Okulu öğrencisi Emine Turgut, yazdığı kompozisyonu okudu. İlçe Emniyet Müdürlüğünden emekliye ayrılan polis memuru Sait Koç’a İlçe Emniyet Müdürü Engin Pınar, plaket verdi. Törenden sonra İlçe Emniyet Müdürlüğü Polis lokalinde katılan davetlilere Lokma ikramı yapıldı.

Türk Polis Teşkilatının Kuruluşunun 174. Polis Haftası kutlama törenine Akhisar kaymakamı Sabit Kaya, Belediye başkanı Besim Dutlulu, Cumhuriyet Başsavcı vekili Süleyman Özen, Siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yorum Yapın