Okullarda 16.5 bin kişiye diyabet eğitimi verildi!

Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici Manisa genelinde son iki yıl içerisinde 240 okulda öğretmen, öğrenci, veli ve okul çalışanı olmak üzere toplam 16 bin 546 kişiye diyabet hakkında eğitim verdiklerini açıkladı.

Manisa İl Sağlık Müdürü Yemenici, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği arasında ’Okullarda Diyabet Eğitim Programı’ adıyla imzalanan protokol kapsamında diyabetli öğrencilere hastalıkları hakkında doğru yaşam bilgileri vermek için öğretmen, öğrenci ve velilere yönelik eğitimler gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Bu kapsamda; Tip 1 Diyabet konusunda okullar ve öğretmenler aracılığıyla farkındalık oluşturarak okul çağındaki çocuklarda erken tanı sağlamak ve diyabetik ketoasidoz sıklığını azaltmak istediklerini belirten Yemenici, okul çağındaki diyabetli çocukların bakımlarını güçlendirmek ve yaşadıkları sorunları çözerek sağlıklı beslenme tutumu ile şişmanlık konusunda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyleyerek bu doğrultuda Manisa’da eğitimler vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Yorum Yapın