Manisa Yurttaş İnisiyatifi su zammın iptali için harekete geçti!

Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin geçtiğimiz ay yapılan toplantısında suya yüzde 35 ve üzerinde değişik oranlarda zam yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün 2018 yılının son toplantısında ‘suya zam yapılmayacak’ sözlerine rağmen, zam kararı alınması büyük tepki çekti.

Manisa Yurttaş İnisiyatifi üyeleri de su zammına tepki göstermek ve zammın iptali için harekete geçti. Manisa 3’üncü Noteri’nin önünde toplanan kalabalık dava açılması için vekalet verdi. 24 kişinin su zammının iptali için vekalet verdiği belirtildi. Noter önünde düzenlenen basın açıklamasına CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ve CHP’li meclis üyesi Ferdi Zeyrek de katılarak destek verdi. Manisa Yurttaş İnisiyatifi adına açıklama yapan Uğur Doğan, zammın iptalini istediklerini dile getirdi. Doğan, “31 Mart seçimleri sonrasında birçok ilde suya indirim yapılmışken Manisa halkı ile dalga geçer gibi su tarifelerine ve diğer hizmetlere fahiş oranlarda zam yapıldı.  Oysa temiz çevre ve içilebilir su, insanın sağlıklı ve insanca yaşamının en temel koşuludur. Bu nedenle suya erişim hakkı yada kısaca su hakkı yaşam hakkının zorunlu bir unsurudur. Dünya Sağlık Örgütü temiz suyun bütün koşullardan bağımsız olarak bireye mutlaka ulaştırılması gereken bir sağlık hizmeti olduğunu ifade etmiştir. Yine evrensel tüketici haklarının başında tüketicilerin en temel gereksinimleri olan yeterli ve sağlıklı suya erişim hakkı vardır. Bütün bu düzenlemelerden anlaşılıyor ki yeterli ve sağlıklı suya erişim hakkı temel anayasal ilkelerinden biri olan insan hakları kavramı içerisinde yer bulmaktadır. Devlet suya erişim için gerekli ekonomik, sosyal ve siyasal şartları yaratacak politikalar, stratejiler geliştirmelidir” dedi.

Birleşmiş Milletler Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesine de dikkat çeken Uğur Doğan, Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MASKİ’nin yükümlülüklere uymadığını ileri sürdü. Doğan, “Hakkın kullanılmasını engelleyen bu kararın açıkça hukuka ve suya erişim hakkına aykırı olduğu ortadadır. Manisa’da yaşayan yurttaşlar olarak anayasadan doğan yasal haklarımızı kullanıyoruz ve MASKİ’nin yapmış olduğu fahiş su zammı kararının yürütmesinin durdurulması ve yargılama sonucu iptalini istiyoruz.Manisa İdare Mahkemesi’ne dava açıyoruz ve tüm Manisalılardan destek bekliyoruz” diye konuştu.

Yorum Yapın