Köy Enstitüleri bir kez daha belgeselle hafızaları tazeletti

Bir şirketin sponsorluğu ile yapılan ve Türkiye’nin bazı bölgelerinde gösterilen, 17 Nisan’da 79. Kuruluş yılı kutlanacak Köy Enstitüleri’nin kuruluş yılına hazırlanan “Yücel’in Çiçekleri’’ belgeseli Akhisar’da gösterildi.

Büyük ilgi gören,  Atatürk Düşünce Derneği Akhisar Gençlik Kolları ve Eğitim İş Sendikası Akhisar Temsilciliği tarafından ortaklaşa düzenlenen belgeselin gösterimi, Şehir Parkı İçi Sinema Salonu’nda gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın izleyenler ile birlikte söylenmesinin ardından, ADD Gençlik Kolları Başkanı Oğuz Kağan Görçakır’ın konuşmasının peşine Eğitim İş adına  kürsüye gelen öğretmen Erol Sarıbey bir konuşma yaptı. Sarıbey; “17 Nisan 1940 yılında kurulan ve 17 Nisan’da 79. Yılını kutlayacağımız Köy Enstitüleri İkinci Dünya savaşı çıkmış ve tutuşmuşken Türkiye savaşa girmeyerek önemli şeyleri yaşıyordu. Bu sıralarda Türkiye’de eğitim konuşuluyor ve Cumhuriyetin önemli bir devrimi için eğitimde önemli adımlar atılıyordu. Böylesine önemli bir eğitimde devrimi Cumhuriyet yaşarken, yeniden savaş rüzgarlarının esmeye başladığı ölümün ve yıkımın konuşulduğu bu günlerde Cumhuriyetin sabah güneşi Köy Enstitülerini hatırlamanın eğitimimizde bıraktığı izleri kalıcı etkilerini ortaya koymanın tam zamanıdır’’ dedi.

Daha sonra Yönetmenliğini Cengiz Özkarabekir’in yaptığı ve Mehmet Tokat, Muhammet Uzuner, Kutay Şahin, Mahir Günşiray’ın oynadığı “Yücel’in Çiçekleri” adlı belgeselinin izlenmesine geçildi. Eğitim Enstitülerinin kurucusu dönemin Bakanı Hasan Ali Yücel ile Genel Müdür  İsmail Hakkı Tonguç’un hayatını ve eğitime olan katkılarını, yaşamlarından kesitlerinin aktarıldığı belgesel , izleyenleri hayli duygulandırdı ve hafızları köy enstitüleri konusunda tazeletti. 

 

Fotoğraflar: Bahadır Keskinkale

 

Yorum Yapın