Kooperatifler ekonomik alternatif olabilirler!

Uluslararası Kooperatifler Günü’nde ILO’nun Kooperatifler Bölümü Başkanı Simel Eşim, ILO’nun gündemini, çalışma dünyasındaki değişimleri ve bunlara kooperatif hareketinden gelen yanıtları anlattı. Eşim kooperatiflerin dünyada farklı sektörlerde yer aldığını ve Türkiye gibi pek çok ülkede kooperatiflerin, tarım, finans ve konut gibi sektörlerde milyonlarca insanın geçim kaynağı olduğunu ifade etti.

Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği genel başkanı Halis Uysal, Uluslararası Kooperatifçilik Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Uysal, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ”Kooperatifler ortak ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaç ve istekleri, müşterek sahip olunan ve demokratik olarak kontrol edilen bir işletme yoluyla karşılamak üzere gönüllü olarak bir araya gelen insanların oluşturduğu özerk bir teşkilattırlar.
Kooperatifler, toplumsal kalkınmayı geliştiren ve ticari işletmeler için temel sağlayan özgün bir modele dayanan işletmelerdir.
Kooperatiflerin varlığı tarım sektörünün desteklenmesi ve büyümesi açısından oldukça önemlidir. Bu yüzdendir ki kooperatiflerin yaşatılması, devlet tarafından desteklenmesi ve önünün açılması gereklidir.
25 yıldır Birleşmiş Milletler Örgütleri’nin de kutladığı 96. Uluslararası Kooperatifler Günü Kutlu Olsun”

Yorum Yapın