Karahöyük Dağı’ndaki taş ocağı için dava açıldı

Karahöyük Dağı’ndaki Taşocağı davalık oldu. Akhisar Belediyesi’nin geçen yönetimi tarafinda arazisi kiralanan ve Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafindan ruhsatı verilen taş ocağının genişlemesine verilen izinin durdurulması talebiyle dava açıldı.

Aralarında Moralılar koylulerinde bulunduğu bir grup Manisa İdare Mahkemesine dava açarak, Karahöyük Dağı’ndaki taş ocağını  işleten şirketin işlemlerine durdurulması yolunda karar verilmesi  talebinde bulunuldu. 

Atmalıoğlu İnş. Taah. San. Ve Tic. Ltd.Şti., çalışmalarını sürdürdüğü Taş Ocağında  genişletme talebinde bulunarak ÇED raporu istemiş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nin ilgili komisyonu da köylülerle toplantı yapmadan şirkete ÇED raporunu vererek taş ocağını genişletme talebine olumlu cevap vermişti. 

ÇED raporunu alan şirket Taşocağında gerekli genişletme çalışmalarına,  SİT alanı olmasına ve eski doğal soğuk hava depoları alanı da bulunmasina rağmen ağaç kesme işlemleri yapilarak halen sürdürulmekte olduğu bildirildi.

Alınan bilgilere göre, açılan dava dilekçesinde şöyle denildi:

”Dava KONUSU:MANİSA ili AKHISAR ilcesi Moralılar Köyü Karahöyük Dağı mevkiindeki Atmalıoğlu İnş. Taah. San. Ve Tic. Ltd.Şti. tarafından yapılması planlanan 53822 Nolu Sahanın 79,5636 Hektarlık Kısmında Planlanan 3225600 ton/yıl Kapasiteli Dolomit Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi ile Mıcır Karıştırma Tesisi Kapasite Artırımı projesi hakkındaki “ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ OLUMLU” Kararının, öncelikle YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASI ve yargılamanın duruşmalı yapılarak, İŞLEMİN İPTALİNE karar verilmesi istemidir.
ÖĞRENME TARİHİ: 30/07/2019”

Dava dilekçesinin sonuç bölümünde su talepte bulunuldu;

”SONUÇ VE İSTEM:Yukarıda sunulan ve re’sen dikkate alınacak nedenlerle;

MANİSA ili AKHISAR ilcesi Moralılar Köyü Karahöyük Dağı mevkiindeki Atmalıoğlu İnş. Taah. San. Ve Tic. Ltd.Şti. tarafından yapılması planlanan 53822 Nolu Sahanın 79,5636 Hektarlık Kısmında Planlanan 3225600 ton/yıl Kapasiteli Dolomit Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi ile Mıcır Karıştırma Tesisi Kapasite Artırımı projesi hakkındaki “ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ OLUMLU” Kararının,
•Açıkça hukuka aykırı olması ve uygulanmasının giderimi olanaksız zararlar doğuracak olması nedeniyle ÖNCELİKLE idarenin savunması alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına,
•Yargılamanın duruşmalı yapılmasına,
•Yargılama sonunda dava konusu işlemin İPTALİNE,
•Yargılama giderlerinin ve vekalet ücretinin davalı idareye yükletilmesine” Arif Ari

 

Yorum Yapın