Karahöyük Dağı’na ÇED raporu olumlu verildi

 

Çevre gönülleri tarafından bilgi talebine yönelik yapılan açıklama üzerine tartışma konusu olan Karahöyük Dağı için ÇED Raporunun   bakanlıktan olumlu geldiği öğrenildi.

Uzun yıllardır çalışan ocağın kazım alanı da genişletildigi, sit alanı ve doğal soguk hava deposunun da bulunduğu iddia edilen Karahöyük Dağı’ndaki kazının genisletilmesinin ve doğa tahribatının önüne geçilmesi için çevre köylülerin taş ocağının çalışmasının iptali yönünde dava açmaya hazırlandıkları bilgisi verildi. 

 

Akhisar Moralılar köyü Karahöyük Dağı’nda Akhisar Belediyesine ait arsa uzerinde taş ocağı çalışması yapan şirketin, bakanlıktan  ÇED Raporu talebinde bulundu.Bu talep üzerine  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu  çalışmalarıni  yaparak olumlu görüş bildirdiği öğrenildi. 

Çevre ve şehircilik il mudurlugunun  resmi internet sitesinde duyurular bölümünde ÇED raprunun bakanlık ilgili komisyon tarafindan gerekli inceleme ve vatandaşin aitirazlarina rağmen olumlu değerlendirme yapılarak, ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından ÇED Raprunun 30 Temmuz 2019′ da verildiği bilgisi yer alıyor. 

Duyuruda şu bilgilere yer verildi;

MANİSA ili AKHISAR, ilcesi Moralılar Köyü Karahöyük Dağı mevkiindeki Atmalıoğlu İnş. Taah. San. Ve Tic. Ltd.Şti. tarafından yapılması planlanan 53822 Nolu Sahanın 79,5636 Hektarlık Kısmında Planlanan 3225600 ton/yıl Kapasiteli Dolomit Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi ile Mıcır Karıştırma Tesisi Kapasite Artırımı projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulanÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiş olup; MANİSA Valiliği(Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir. Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması gerekmektedir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur

Yorum Yapın