.İki vekil medya üzerinden açıklama dioluguna girdi!

CHP Manisa Milletvekili A.Vehbi Bakırlıoğlu’nun özel bir okulun kapanmasıyla 80 öğrencinin  dışarıda kalması ve Akhisar’da yurdun yüzde 50’nin altında kaldigi, dolayısıyla kamu zararı olusuyor, kamu tasarrufu gerekçe gösterilerek kapatılması üzerinde açıklamalarda bulunmasina, AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir de bir basın toplantısı düzenleyerek cevap verdi. 

A.Vehbi Bakırlıoğlu bu açıklama üzerine yaptığı yeni açıklamada şunları söyledi:

”Benim basın açıklamamdan önce milletvekilimiz Uğur Aydemir bir açıklama yaptı. AK Parti hükümetleri kimseyi mağdur edilmeyecek diye bir açıklamada bulunmuş. Umarım, temennim , inşallah sizlerin bu mağduriyetini giderir. Ama burada bir bakış açısı önemli, ben burada bu insanların mağdur olduğunu düşünüyorum. Eğer mağdur olduğunu düşünüyorsanız ona göre önlemler alırsınız. Ama ortada mağduriyet yok derseniz zaten sıkıntı yoktur. Biz burada mağduriyet olduğunu düşünüyoruz.
Burada mağdur olan yıllık 2 ila 7 bin Lira yıllık eğitime bütçe ayıran aileler yeni özel okullarda yıllık 25 ila 30 bin lira gibi bir bütçe ayırma gibi imkanları yok. Bana göre mağduriyet şu; geçen sene sistem değiştirdiler, TEOG’u kaldırdılar. Halbuki TEOG sınavını kaldırana kadar başkanlarımızın söylediği şey vardı bugüne kadar en iyi sistem TEOG sistemi deniliyordu fakat birden bire TEOG sisteminde vazgeçildi ve yeni bir sisteme geçildi. Okullar nitelikli ve niteliksiz olmak üzere ikiye ayrıldı. Şimdi de geriye dönerek çocuklarımıza TEOG puanını sormak bana göre insafsızlık ve şuanda uygulanan sistem ile de bağdaşmayan bir tercihtir.
Bu bana göre adaletsiz bir durumdur, bu adaletsizliğin giderilmesi lazım.”

Akhisar’da özel bir okulun kapanması ile öğrencilerin mağdur olduğu konusuna değinen AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir şu açıklamayı yaptı:

“Yine bir açıklama yaptı Vehbi Bey bu Sınav Dershanesinin kapanmasından dolayı mağdur olan öğrenciler var diye açık liseye gitmeye onları mecbur bıraktı hükümet diye bir açıklama yaptı. AK Partinin olduğu yerde mağduriyet olmaz. Bunu önce Vehbi Bey öğrenecek. Sınav dershanesinde belli bir sayıda öğrenciler var. Bu öğrenciler nasıl girdi buraya ona bakmak lazım.Bu öğrenciler kimler. Niye sınav dershanesine geldiler. Niye Anadolu liselerine gitmediler, niye meslek liselerine gitmediler de sınav dershanesine geldiler. Bir Anadolu lisesini kazanıp da, kazanacak puanı olup da bakınız 10’uncu, 11’inci ve 12’inci sınflara giden öğrenciler için söylüyorum. 9’uncu sınıfta sınava girerken Anadolu lisesine puanı olup da gitmeyen öğrenci varsa sınav dershanesine gittiyse biz Anadolu liselerinin kontenjanını artıracağız ve onları Anadolu liselerine alacağız.Biz kimseyi mağdur etmiyoruz mağdur olma söz konusu değil.”

CHP Milletvekili A. Vehbi Bakırlıoğlu’nun ‘’Neden yurt kapatılıyor?, Kamu tasarrufu diyerek kapatılıyor. O zaman sornazlar mi yenisi neden yapılıyor?.Bu bir çelişki degil mi? Tam bir Aziz Nesil’lik olay” eleştirisine, AKP Milletvekili Uğur Aydemir bir basın toplantısıyla yanıt verdi.

Uğur Aydemir, Akhisar’a 500 kişilik öğrenci yurdu yaptıklarını ifade ederek; “Geçtiğimiz günlerde CHP milletvekili arkadaşımız Kredi ve Yurtlar Kurumunun önüne geçerek tasarruf sebebiyle Kredi ve Yurtlar Kurumunun kapatıldığını madem tasarruf yapılıyorsa 500 kişilik öğrenci yurdunun neden yapıldığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Biz 500 kişilik öğrenci yurdunu Akhisar’a kazandıracağız.”

Yorum Yapın