Herkes yerini bilmeli!

Kamuda bir düzen vardır. Ayrıca kamusal alan dışında da bir düzen vardır. Buralarda yer alanlar bu düzene uyarak hareket ederler. Böyle olduğu zaman bir kargaşa olmaz ve seviyeli bir düzen oluşur. Bu durum eski çağlardan da gelen bir düzendir. Yeni icat edilmemiş veya konulmamıştır. Dolaysıyla herkesin bu düzene uyma alışkanlığı vardır.

Kamuda düzen dediğiniz zaman; orada taşlar yerli yerine oturur. Kimse kimsenin taşları ile oynamaz. Düzeltmez. Çünkü herkes yerini bilerek oturur. Bakın; TBMM Genel Kurulunda bir oturma düzeni vardır ve herkes bu düzene uyarak yerine geçer. Bir milletvekili nereye oturması gerektiğini  bilir ve oraya oturur. Gidip divan kurulunda partisinin üyesinin yanında bir yere oturmaz. Meclisi izleyen vatandaşlar ayrılmış yerleri vardır. Oraya otururlar. Üst düzey bürokratlar ve ya Cumhurbaşkanı meclise geldiği zaman Genel Kurulu izleyecek ise kendisine ayrılan yere geçip oturur. Ben milletvekilleri sırasında veya kabinenin oturduğu bölümde oturacağım diyemez. Çünkü uygulanan bir kural vardır, ona uyar. Ayrıca Şuandaki Cumhurbaşkanı partili bir Cumhurbaşkanı olmasına rağmen Mecliste Genel Kurulu izleyeceği zaman gelir gösterilen yerde oturur. “Hayır! AKP grubunun içinde oturacağım’’ diyemez. Ya da Cumhurbaşkanı adayı olmuş, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, mecliste milletvekili olmadığı için Genel Kurula girip İYİ Parti Milletvekilleri ile birlikte oturacağım iddiasında bulunamaz. Meclis Genel Kurulu düzeni gereği localardan birinde yer gösterilerek orada oturur. Ki, Meral Akşener aynı zamanda  İyi Parti Meclis Grubunun da başkanıdır. Akşener sadece Meclis Genel Kurulu salonu dışındaki salonlarında belirlenen yerdeki salonun içinde milletvekilleri arasında oturur ve oradaki kürsüye çıkarak milletvekili ve salonda bulunanlara hitap edebilir.

Akhisar Belediye Meclisi’nin de bir oturma düzeni vardır. Mecliste yer alan parti gruplarının yerleri belirlenir ve oraya seçilmiş meclis üyeleri oturur. Meclis toplantısını izleyecek kişiler veya parti ilçe başkanı ile yönetim kurulu üyeleri seçilmiş üyelerin oturduğu bölümlerin dışındaki yerlere oturarak gündemi ve konuşmacıları takip ederler. Burada bir oturma düzeni olduğu için herkes bu düzene uyarak oturur. Ancak, ilk başlarda bir oturmada kargaşa olabilir. Sonra oturma düzeni herkesin yerini kendiliğinden bilmesi dolaysıyla düzen oluşur.  Akhisar Belediyesi Meclisi’nde başta oturma düzeni karıştı. Daha önceden yerini bilenler yerine oturdu, İyi Parti İlçe Başkanı Mustafa Kındıroğlu ile MHP İlçe Başkanı Ahmet Namal parti gruplarının olduğu yerlerde meclis üyeleriyle birlikte oturdu. CHP İlçe Başkanı Av. İsmail Fikirli ile Ak Parti İlçe Başkanı İbrahim Sayın grup üyelerinin oturduğu yerlerin dışındaki bölümlerde yönetim kurulu üyeleri ile birlikte oturdukları görüldü. Daha sonra İyi Parti İlçe Başkanı kendisine gösterilen yere geçip oturarak bundan sonraki meclis toplantılarını izlerken, MHP İlçe Başkanı Ahmet Namal ise MHP Grubu seçilmiş üyeleri arasında oturmaya devam ediyor. Yerini bilenler yerlerine, yerini bilmeyenler hak etmedikleri yere oturmaya devam ediyorlar.

Herkes kamu düzenine uymayı bilmeli ve herkes yerini bilerek oturmalıdır.   

Yorum Yapın