DİSK Emekli Sen Akhisar Şubesi kongresi yapıldı!

DİSK’e bağlı Emekliler Sendikası Akhisar Şubesi 1. Olağan Kongresi Akhisar Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı. 

Belediye Başkanı Besim Dutlulu ve CHP Akhisar İlçe Başkanı İsmail Fikirli’nin de katıldığı kongrenin divan başkanlığını Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Ercan Çınarlı, Divan Başkanlığı’nı yürüttü.

Seçimli kongreye Mehmet Curaoğlu’nun  hazırladığı tek listeyle gidildi. Curaoğlu, kongrede yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“ Disk Emekli-Sen Akhisar şubesinin 1. Olağan kongresine hoş geldiniz, hepinize saygılarımı sunuyorum. Biz emekliler 1995 yılından bu yana sendika kurarak örgütlü yaşam mücadelesi vermekteyiz. ” Hak Verilmez Alınır” “Özgürlük Ve Demokrasi Mücadelesinden Emekli Olunmaz” anlayışını rehber edinip, örgütlü yaşamı hayata geçirilmiştir. Sendikal örgütlenmemiz sistemin baskıcı ve faşizan yaklaşımı yüzünden zaman zaman kesintiye uğrasa da gerekli bilgi ve donanıma sahip emekliler, her zaman direncini gösterip mücadeleye devam etmiştir. Bugün de bizlerin örgütlenmesinden, mücadelesinden çekinen hakim sınıfın saldırısını boşa çıkararak, yeniden kuruluşumuzu yaparak mücadeleye devam ediyoruz.1. Olağan kongremizi, bizlerin örgütlenme ve mücadele isteğimizi ortaya koyması açısından önemsiyoruz. Ülkemizin siyasal yapısı laik demokratik sosyal hukuk devleti olma hedefinden uzaklaşmış tek adam diktatörlüğüne evrilme aşamasındadır. Partili Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, cumhur ittifakı ile pekiştirilip faşizan anlayış devlet yönetimine egemen kılınmak isteniyor. En son İstanbul seçimlerinin gerekçesiz gerekçe ile iptal edilmesi bu sistemin faşizan ve baskıcı anlayışının kurumlar üzerindeki görüntüsüdür. iktidar tarafından toplumun yüzde ellisi ötekileştirilmiş, terörist, vatan hain ilan edilerek hedef gösterilmiştir. Barış içinde bir arada kardeşçe yaşam isteklerine kulaklar tıkanmış, hatta yok sayılmıştır. Toplumun bütün kesimleri ekonomik kriz altında ezilirken, uzunca bir süre krizi kabul etmeyip dış güçlerin manüpilasyonu, papaz krizi denilerek yanlış ekonomik uygulamaların üstü örtülmeye çalışılmıştır. Döviz yükselmiş enflasyon, hayat pahalılığı artmış, faizler yükselmiş, üretim azalmış, işsizlik oranı artmıştır. Ekonominin patronu damat sık sık paket açıklar olmuş, ama hepsi de fiyasko çıkmıştır. Son pakette işçinin kıdem tazminatına göz dikmiş, fona devri gündeme gelmiştir. Ancak işçi sınıfı işsizlik fonunun nasıl kullanıldığını gördüğü için kıdem tazminatının gaspına izni vermeyecektir.”

Ardından kongrede üyelere seslenen Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “Sendikalar ile seçim öncesi de görüşmeler yapıp çalışma felsefelerimizi ortaya koymuştuk. Göreve başladığımız zamandan beri hızlıca çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

Dutlulu, ” Her işte daha önceki belediye anlayışı ile aramızdaki farkı ortaya koymaya çalışıyoruz” diyerek sözlerini sürdürerek şunları belirtti:

” Gerek yaptığımız toplu iş sözleşmesi ile sendikalar ile olan ilişkimiz ile işçilerimize verdiğimiz haklar ve önem ile bu farkı her geçen gün arttırıyoruz. Bu ülkede maalesef emeklilerimizin durumu istediğimiz gibi değil. Yardım olarak verilen sadaka kültürü ile verilen bir anlayış var. Ama her zaman için maalesef bu böyle oluyor.” 

Faaliyet raporu ve gelir-gider tablosunun açıklanmasının ardından   seçime geçildi.

Yorum Yapın