‘Çocuklara yemek yemenin yararı çocuk yaşta öğretilmelidir’

Özel Akhisar Hastanesi Diyetisyeni Buket Kara, Şehit Yüzbaşı Necdi Şentürk Anaokulu’nda velilere çocukların beslenmesi konusunda bilgiler aktardı. Kara, “Çocuklara yemek yemenin bir gereksinim olduğu bu yaşta öğretilmelidir’’ dedi.

Şehit Yüzbaşı Necdi Şentürk Anaokulu’nda velilerle buluşan Diyetisyen Buket Kara, çocukların sağlıklı beslenmesi ile ilgili ailelere bilgiler aktardı. Çocuklarda diyabet, obezite ve karaciğer yağlanması gibi önemli konuları aktardı. Ebeveynler çocuklarının ne , ne zaman ve nerede yiyeceklerinden sorumlu olduklarını anlatan Kara, çocuklara yemek yemenin bir gereksinim olduğu bu yaşta öğretilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Şarkı söyleyerek, dans ederek, televizyon seyrettirerek, peşinden yemek tabağı ile koşturarak yemek yedirmek veya çocuğa yemek yedirirken çok acele etmek veya oyalamanın doğru olmadığına dikkati çeken Kara, “Düşünülenden daha az yemek verilmeli ve çocukların kendilerinin ek yemek istemesine olanak sağlanmalıdır. Doymuş tok çocuğa yemesi konusunda baskı uygulamayın. Çocuğunuzu temiz tabak kulübüne üye yapmaya çalışmayın ve arkandan ağlar bir lokmacık daha gibi cümleleri kurarsanız bu davranış ileride yemekten nefret etmesine ve farklı yeme bozukluğuna sebebiyet verebilir. Obezite; erken ergenlik, ortapedik sorunlar, soluk alıp vermede güçlük ve diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıklara sebebiyet verebilir’’ diyerek velileri uyardı.

Okul Müdürü Durmuş Eliuz da; “Çocuklarımızın sağlıklı beslenmeleri için velilerimize verilen faydalı bir seminer olduğunu düşünüyorum. Böyle bir etkinliğe destek verdiğiniz için, kendim ve kurumum adına Özel Akhisar Hastanesi’ ne teşekkür ediyorum.” dedi

Daha sonra ailelere bilgilendirme broşürü çocuklara ise hediyeler verildi.

Yorum Yapın