CHP İlçe Başkanı: ”İyi Parti ile yapılan protokole uyuldu. Başkan yardımcılığı konusu da isimler üzerinde anlaşma sağlanamadı”

CHP İlçe Başkanı Av.İsmail Fikirli, üst üste açıklamalarda bulunan İyi Parti  Akhisar İlçe Başkanlığının ‘Belediye Başkan Yardımcılığı Atamasina’ ilişkin açıklamalarına bir cevap niteliğinde yazılı bir açıklama yaptı.

Fikirli yazılı açıklamasinda, ”2019 Yerel Seçimlerine ittifak olarak girdiğimiz İYİ Parti ile, İlçe Yönetimlerinin katılımı olmaksızın, İl Başkanları düzeyinde bir protokol yapildigina” değinerek; ” Bu protokol bizlere tebliğ edilmiştir. Bu protokol gereği, Belediye Meclisi oluşturulmuştur. Seçimin hemen ertesinde, protokolde olmamasına ve mevzuat gereği komisyonlara girmeleri mümkün olmayan İYİ Partili Meclis üyeleri komisyonlara girmişler ve ayrıca kendilerine encümen üyeliği görevi verilmiştir” hatirlatmasinda” bulundu. 

”Hala yeni kurulan komisyonlara üye olarak İYİ Partili arkadaşlarımızın görev almaktadırlar” ifadesine yer vererek açıklamasını sürdüren Başkan Fikirli, şunlara yer verdi:

”Keza, kurulan Zeytin İhtisas Organize Sanayi Yönetimine İYİ Partili arkadaşlarımız görev almıştır. Kendileri ile uyum içerisinde çalışılmaktadır.

Protokolde yer alan Belediye Başkan Adayı göstermeyen partiye verilecek Başkan Yardımcılığı, seçim öncesi hazırlanan protokolün 5. Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre seçilecek Başkan Yardımcısı, Belediye Başkanı, İlçe ve İl Başkanlarının muvafakatı ile belirlenecektir. Burada en önemli husus en başta Belediye Başkanının muvafakatıdır.

Belediye Başkanı tabiidir ki; kendi ekibini kurmada söz sahibi olmalıdır. Bu konuda, Belediye Başkanlarına kendi partileri bile isim empoze etme ve dayatma hakları olmaması demokrasi geleneğimizin bir kuralı olmuştur. Bu doğrultuda Belediye Başkanımız İYİ Partiden bir arkadaşımızı, Belediye Başkan Yardımcısı olarak atama konusunda fikrini iletmiştir. Ancak, İYİ Parti İl ve İlçe Başkanları, Belediye Başkanının, Başkan Yardımcısı olarak çalışmak istediği İYİ Partili Meclis Üyesini kesinlikle istememiş, kendi kurumlarında oylayarak belirledikleri başka bir ismi dikte etmişlerdir. Protokolde Belediye Başkanına verilen muvafakat hakkı görmezden gelinmiştir. Bu ismin Başkan Yardımcısı olarak atanması dayatması devam etmesi üzerine Belediye Başkanımız CHP üyesi bir Meclis üyesini Başkan Yardımcısı olarak atamıştır.

Cumhurbaşkanlığı sisteminin bir yıl içerisinde ülkeyi getirdiği yönetilemez durum, tüm aydınlarımıza ve halkımıza demokrasi ve çocuklarımızın geleceği için birlikte düşünmek ve birlikte çalışmayı gerektirmektedir. Seçim ittifaklarını ve Yerel Yönetimleri de başarı odaklı olarak düşünmek gerekir. Bunun yolu da Belediye Başkanının inandığı güvendiği ekip ruhu ile rahat bir çalışma ortamından geçer. Yoksa İttifaklar daha başından bir kişiye koltuk hazırlamak üzere hesaplanmamalıdır.”

 

Yorum Yapın