CHP 96 yaşında

Cumhuriyetin kurucu partisi CHP, Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 9 Eylül 1923 yılında kuruldu. 96 yıldır Türk siyasetinin içinde yer alan Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş yılı tüm yurtta olduğu gibi Akhisar’da da CHP Akhisar İlçe örgütü tarafından düzenlenen törenle kutlandı.

CHP binasınında toplanan CHP İlçe örgütü ve İlçe yöneticileri, CHP Manisa Milletvekili A. Vehbi Bakırlıoğlu ve Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu’nun da katılmasıyla Tahirün Caddesi başında, Türk Bayrağı, CHP flaması ve Atatürk posterinin ardında yürüyüşe geçildi. 

Yürüyüşe geçen partililer Egemenlik Meydanı’nda Atatürk Heykeli önünde toplandı. Burada başlayan törende önce saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşının okunmasıyla birlikte CHP Akhisar İlçe Başkanı Av. İsmail Fikirli ve genç partililer Atatürk Heykeli önüne CHP’nin çelengini bıraktılar. 

Daha sonra konuşmalara geçildi ve ilk konuşmayı İlçe Başkanı İsmail Fikirli yaptı.  CHP olarak bu dönem Akhisar’da Başarlı bir sonuç alınarak, Genel seçimlerde bir milletvekillini TBMM’ne, yerel seçimlerde de Belediye Başkanlığını kazanarak, uzun ara sonrasında yerelde iktidar olmayı gerçekleştirdiklerini belirterek konuşmasına başlayan CHP Akhisar İlçe Başkanı İsmail Fikirli, yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:  

Ülkenin değerleri peşkeş çekiliyor

‘’Ülkenin kaynakları küresel kapatalizmim temsilcile peşkeş çekilmiştir. Şimdiye kadar görülmemiş bir şekilde ekonomik bağımsızlığımız yitirilmiştir. Bizlere piştiği siyasal İslam doktrini  gerçeği bizleri sürekli tarikatlaşmaya taviz veren anlayış yüzünden modern toplum anlayışı  tehlikeye sokulmuştur. Öyle ki siysal siyaset başta olmak üzere Türk ordusu, yargısı, medyası, bilim dünyası bu doktrinin içine girmiştir. Anayasa da yapılan değişiklikle Türkiye tek adam rejimine geçmiştir. Türk halkın seçtiği milletvekillerinin Mecliste hiçbir işlevi kalmamıştır. Ülkede seçim güvenliği kalmamıştır. Şu anda Türk halkı bir bütün halinde Cumhuriyete demokrasiye   devrimlere çağdaş yaşama karşı girdiği mücadeleyi başarılı bir şekilde sürdürmektedir. 7 haziran seçimleri ile başlayan ve son  Milletvekili genel seçimi ile   31 Mart Yerel Seçimler sonrasında ortayua çıkan tablo iktidarı ürkütmüş oyunun kuralları yeniden değişmiştir. İktidar İstanbul Büyükşehir Belediye seçimi sonrasında ortaya çıkan yenilgi ile iktidar kontrolünü kaybetmiştir. Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi.’’     

CHP verimli bu partidir

Daha sonra konuşan CHP Manisa Milletvekili A. Vehbi Bakırlıoğlu şunları belirtti:

“CHP Anadoluda kök sarmış ulu bir çınardır. Büyük dallarının koyu gölgesinin altında tüm yurttaşlarımıza yer vardır. Ancak ben zeytini çok sevdiğimdendir CHP’yi zeytin ağacına da benzetirim. Aynı bir zeytin ağacı gibidir. Ulu, büyük, bereketli verimli, dünyanının en bütük verimli zeytin ağaçlarından biridir. CHP kurulduğundan bu günedir, bu ülkeye, bu ülkede yaşayanlara büyük eserler vermiştir. Büyük hizmetler yapmıştır. En büyük hizmeti en büyük eseri bu günkü Cumhuriyetimizdir. Cumhuriyetimiz komsularımızın yaşadığı kargaşadan uzaktadır. Bu kargaşanının ortasında Türkiye Cumhuriyeti var.  Bu kargaşanının ortasında Türkiye Cumhuriyeti var. Yıllardan beri ayakta. Kargaşadan uzakta. Bu bile yani Cumhuriyet bile başlı başına CHP’nin bu ülke için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. CHP verimli bir partidir. Bu ülkeye hizmet etmesi için illa iktidarda olmasına gerek yoktur, İktidarda olmadığı zamanlarda da bu ülkeye hizmet etmektedir. Zeytin ağacının belli bir ömrü yoktur. CHP de aynı şekildedir. 96 yıl önce kuruldu. Bu bayrak, bu topraklarda dalgalandığı müddetçe CHP de bu ülkeye ve bu ülke insanlarına hizmet etmeye devam edecektir. Siyasi partiler genelde iktidardan düştükten sonra tabelaları kaldırılır yada iktidara gelemezlerse tabelaları kalkar. CHP iktidarda da olsa muhalefette de olsa yaşamaya devam etmektedir. Bu gün şuan içinde bulunduğumuz zaman Yani 2019 yılında CHP’ye 100 yıl öncesinde olduğundan daha fazla ihtiyacı var. Şu anda bu ülkeyi yönetenlerin tabiri var;‘’Parantezi açtık 90. Yılında kapatılacak’’ diyenler var. Karşı devrimle karşı karşıyayız. Buna izin vermeyeceğiz. Bundan yüz yıl önce insanlar bu ülkenin işgaline izin vermediyseler ve tam bağımsız Türkiye dediler. Bu kadrolar olarak 100 yıl sonra CHP kadroları buna izin vermeyecektir. Bu karşı devrimi durduracağız.  Bir zamanlar hedef 2023 diyorlardı, artık diyemiyorlar, söyleyemiyler. Söyleyemezler zaten. Bu saatten  sonra özellikle 24 Haziran ve 31 Marttan sonra biz bir hedef koyduk 2023. Yani 2023 Cumhuriyemizin kuruluşunun yüzüncü yılında yapılacak olan resepsiyonda ki o resepsiyon kaçak sarayda olmayacak, o resepsiyon Çankaya Köşkünde olacak. Ev sahibi de CHP’li bir Cumhurbaşkanı olacaktır. Hep beraber bunun için mücadele vereceğiz ve bu mücadelede başarılı olacağımıza inanıyorum. Bugün 9 Eylül. Halkın partisi CHP 96 yaşında. Atatürk’ün partisi 96 yaşında. Bugün 9 Eylül Türkiye Cumhuriyetinin kurucu partisi 96 yaşında. ‘’     

Yorum Yapın