Akhisar’da jeotermal kuyuları mı açılıyor?

Jeotermal kuyularının açılmasına Akhisar’da da başladığı yolunda endişeler artmaya başladı. Kentbetonun batısında Yeni Mezarlığın yakınında bir arazide başlayan kuyu açma çalışması dikkatleri çekti.

Bu çalışmanın sonunda çıkacak suyun bir hat ile Yeldeğirmeninde bulunan TOKİ konutlarının güneyinde yapılacak enerji santralına taşınacağı belirtiliyor. Çeşitli kaynaklardan alınan bilgiye göre, Alaşehir’de açılan sondaj çalışmalarında 30 dönüm bağ sıcak sular yüzünden zarar gördüğü bildirilmişti. Alp Sondaj tarafından çalışması yapılan ve 100 metre derinliğinde olacağı tahmin edilen kuyu için önümüzdeki günlerde platform kurulacağı belirtiliyor. Kuyuların artması durumunda tarım arazisi ve çevreyi olumsuz etkilemesi muhtemel olduğu ifade ediliyor.  Uzman mühendislere göre yer altı kimyasalları da içeren sıcak suların eğer bir şekilde kuyudan sızarsa Seyitahmet’e kadar bütün yeraltı sularını etkileme ihtimalinin yüksek olduğu vurgulanıyor.

Bu kuyuların artması durumunda tarım arazilerinin kullanılmasının tehlikeye gireceği endişesini taşıyan bölgedeki çiftçiler, bu konuda güvence verilmesi yada önlem alınması konusunda yetkililerin açıklama yapmasını beklediklerini söylüyorlar.

Yorum Yapın