Akhisar’da büyük ilgi! Şıktaşlı: Tarım ve Enerji A.Ş’ler kuracağız

Millet İttifakının Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Orkun Şıktaşlı Akhisar’da bir dizi ziyaretler yaptı. Akhisar Belediye Başkan Adayı Besim Dutlulu ile esnafı dolaşan Şıktaşlı, Ziraat Odası ile Akhisar Ticaret ve Sanayi Odalarına ziyaretlerde bulundu.

CHP Manisa Milletvekili A.Vehbi Bakırlıoğlu’nun da katılımıyla Tahirün Caddesi bir kısım esnafına yaptıkları ziyaretlerin ardından Ziraat Odası’na geçen Orkun Şıktaşlı ve Dutlulu, burada bir konuşma yaptılar. Önce Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa’yı makamında ziyaret ettikten sonra toplantı salonuna geçerek burada toplantıyı gerçekleştirdiler. Toplantıya katılanlara önce Milletvekili Bakırlıoğlu konuştu. Bakırlıoğlu, Cumhur Hükümetinin tarıma verdiği desteğin yetersiz ve her geçen yıl gerileyerek sürdürüldüğünü söyledi. Hükümetin, 760 milyar lir ayırdığı tarıma desteğin 14 milyarını dağıttığını, bu yıl içinde 900 milyara aşkın desteğin 16 milyarını dağıtma kararı aldığını anlatan Bakırlıoğlu, şimdi tarımda üretim ülkesi olan Türkiye’de Tanzim Satış çadırlarının ve önünde oluşan uzun kuyrukların hoş olmadığını ve bu ülkeye yakışmadığını kaydetti. Türkiye’de çiftçinin 3.3 milyar litre mazot kullanıldığını ve kesilen verginin de 14 milyar civarını bulduğunu, dağıtılan tarım desteğinin de 14 milyar olması çarpık bir durumu ortaya çıkarttığını ifade eden Bakırlıoğlu, Tarım Kredi Kooperatiflerinin de çiftçiye yüzde 28 faizle kredi verdiğini belirtti. Zeytin üreticisinin kötü bir sezon geçirdiğine da değinen Bakırlıoğlu, “Üretici az kazandı ve alamadığı paraları oldu. Bu yüzden şuanda yapması gereken bakımı yapamıyor. Önümüzdeki sezon hem üretimde azalma, üreticinin gelirinde gerileme olacaktır. Bu üreticiyi zora sokacaktır’’ dedi.

Daha sonra konuşan Besim Dutlulu da, İzmir projesini Akhisar’da uygulayacaklarını ve Belediye Bünyesinde Tarımsal Kalkınma Müdürlüğü kurarak tarımın kalkınması ve çiftçinin desteklenmesi konusunda projeler geliştireceklerini söyledi. Çiftçiye ek gelir sağlayacak yardımcı bitkiler yetiştirilmesi konusunda çalışmalar yapacaklarını anlatan Dutlulu, kooperatiflerin desteklenmesi konusunda önemli bir desteği çiftçiye vereceklerini kaydetti. Bu konuda Manisa Büyükşehir’den önemli bir destek isteyeceklerini belirten Dutlulu, bu alınacak destek ile Akhisarın tarım ekonomisini büyüteceklerini anlattı.

Büüyükşehir Belediye Başkan Adayı Orkun Şıktaşlı da, betan değil tarım ve hayvan yetiştiriciliğini destekleyecekleri müjdesini vererek, “Tarım ve Enerji A.Ş’leri kurarak bütçenin yüzde 20’sini tarıma ayıracağız. Tarımda Manisa ve Akhisar’a destek vererek uçuracağız. Çok önemli projelerimiz olacak. İzmir Büyükşehir’in projesinin aynısını Manisa’da uygulayacağız. Şuandaki Büyükşehir Belediyenin fidan desteği ve küçük yardımlarla değil, daha büyük projelerle desteğimiz çok yüksek olacaktır. Enerji A.Ş Manisa’nın enerjisini karşılar üretimi gerçekleştirecektir. Burada üreticide kar edecek esnafta kar edecektir. MASKİ’nin dışında tarım koordinatörlükleri de oluşturarak ziraat odalarıyla koorineli çalışmalar yapacaktır. Üreticinin ürününü gerçek değerinde satması konusunda pazarlama çalışmalarımız olacaktır. Üretici çiğ ürününü satmak zorunda kalmayacaktır’’ diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra ATSO binasına geçildi.

Bu ziyaretlerde İyi Parti İl Başkanı Hasan Eryılmaz, İyi Parti Başkanı Mustafa Kındıroğlu, CHP İlçe Başkanı İsmail Fikirli, meclis üyesi adaylar ve partililer katıldı. 

Yorum Yapın