Akhisar tarihinde bir ilk

 

Türkiye’de 31 Mart Mahalli İdareler Yerel Seçimi yapıldı. Akhisar’da alınan sonuçlar bu kez bir ilki yaşattı.. Akhisar’da iktidara tepkili olan AKP ve MHP’li seçmen CHP ve İyi Partili seçmenle kol kola girerek, Cumhur Yönetimine kulak çekti.

Bu kulak çekme Akhisar’a bir ilki tarihe not ettirdi.. 30 yıldır, yani 1989 yılında seçilen SHP’li Belediye Başkanı Bülent Ciğeroğlu’ndan sonra sosyal demokratlar Akhisar’da iktidar olamıyordu. İşte tepkili AKP ve MHP’li seçmenler sosyal demokratlardan yana estirdikleri rüzgarla, CHP’nin adayı, Milli İttifakın Başkan adayı Besim Dutlulu’yu Belediye Başkanı olarak Akhisar’da iktidar koltuğuna oturttular. Şimdiye kadar iktidarın adayını Belediye Başkanlığı koltuğuna oturtan Akhisarlı seçmenler, bu kez Cumhur Yönetimine sarı kart çekip, ilk defa muhalefetin adayını o koltuğa oturttular.

Bir enteresan not daha… 1994’de solun iktidarını yıkan merkez sağın Başkan Adayı Ahmet Dutlulu, o zaman DYP’den aday olarak çıktığı yolda oyların çoğunu alarak iktidar koltuğuna oturdu. Kadere bakın ki, bugün liberal muhafazakar iktidarın 15 yıllık saltanatına son vererek, solu iktidar yapmak Ahmet Dutlulu’nun oğlu Besim Dutlulu’ya kısmet oldu. 30 yıl sonra sol rövanşını, yine iktidarını yıkan kişinin birinci derecede yakını ile almış oldu.

İşte böylesine enteresan bir çakışmaya Akhisar bu seçimde tanık oldu. CHP’nin Besim Dutlulu ile elde ettiği koltuğu koruyabilir mi? Şöyle bir tablo çizildiğinde zor gözüküyor. Çünkü, koltuğun sağlamlaşması ve bundan sonraki 5 yıla aday olabilmesi için, geçirilecek 5 yılın iyi bir referansı olması gerekir ki, yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır denebilsin.. Net olmayan bilgiye göre 40 milyon TL AKP belediyenin bıraktığı bir borç var.. Salih Hızlı’nın son aylarda 30 milyon olan borca bir 10 milyon daha eklettiği böylelikle borcun 40 milyon TL’ye ulaştığı belirtiliyor.. Öncelikle bu borç ödenecek. Belediyelere kredi açan İller Bankası Cumhur Yönetiminin elinde. Musluğu açmayın diyebilir. Bu kapı kapatılınca borç alamıyorsunuz. Diğeri, gelirlerin parselini toplayan Büyükşehir Belediyesi… İlçe belediyelerin elde edeceği gelirler Büyükşehirde toplanıyor, eğer Büyükşehir lütfeder  hizmetin sizden yana kullanırsa bu para size döner, bunu yapmaz ise diğer alanlara gidiyor. Dolaysıyla karşınıza böyle bir olasılıkta çıkıyor. Yeniden Büyükşehir koltuğuna oturan Cengiz Ergün geçen dönem AKP grubundan hayli darbe yemiş, CHP’nin desteğini alarak bazı kararları aşma fırsatını bulmuştu. Bu kez Cumhur İttifakı olarak ortak girdiler ve 58 sandalyeye sahipler. Eğer Cengiz Ergün, (tabanda karşılığı yok) açıklamasını daha önce ifade ederek karşı olduğunu belirtmiş bir isim olarak geçmişteki duruşuna döner Cumhur İttifakını dinlemem, geçen dönem bana çektiren ve icraatlarımı engelleyen AKP ile işbirliği yapmayacağım,  Millet İttifakı ve MHP’li meclis üyeleri bana yeter diyerek, Millet İttifakı’na yanaşırsa işler değişir. Bunu yapar mı? Eğer muhalefetin ve MHP’nin sanadalye sayısını yeterli görürse yapma imkanı olabilir. O zaman Akhisar, Büyükşehir’den destek görür. Bu olduğunda Besim Dutlulu yönetimindeki Akhisar Belediyesi ciddi hizmetler üretir ve hazırladığı projelerinin önemli bir kısmını hayata geçirme imkanı bulur. Bu hizmetleri Akhisar’da bir vizyon değişikliği yaratır ve seçim kampanyası döneminde açıkladığı gibi Akhisar ekonomisini büyütür ve çiftçinin ve zeytin üreticisinin kazancını arttırırsa sosyal demokrat belediyeciliğin ömrünü bir 5 yıl daha uzatabilir.

Ancak Dutlulu, ekibini iyi oluşturmalıdır ve ekibini izleyerek yönetime olumsuzluk yaşatacak bir tavırların yaşanmasını engellemelidir. Yolsuzluk yaptırmamalı, vatandaşın belediyeden ve hizmetlerinden memnun olacak tabloyu yaşatmalıdır. Belediye-vatandaş ilişkisi iyi kurularak, vatandaşın belediyeden alacağı hizmetlerin sevgi ve güler yüz yaklaşımı ile yapıldığında gelecek 5 yıl için alt yapısını oluşturacaktır. Çözüm amaçlı, sorun üreten değil çözen maksatlı hamleler yaparak vatandaş “İşte bu’’ diyerek sosyal demokrat belediyeciliğin AKP’den farkını görmelidir, gösterilmelidir.

Müdür odalarının kapıları kapatılarak, içeride bazı görüşmeler yapılmamalıdır ve şeffaf bir anlayış belediyenin tüm birimlerine sirayet ederek, yapılan her şey, görüşmelerin tamamı vatandaş önünde cereyan etmelidir. Sosyal Demokrat Belediyenin kapısı bir rant kapısı olmamalı, paylaşımcı ve tüm vatandaşların lehinde paylaşılan sonuçlar alınmalıdır.

5 yılda Akhisar’a kara kışı değil, baharı yaşatacak, derman olmuş sosyal demokrat belediyecilik süreci tamamlanmalıdır. Baharın ve dermanın süreci uzun tutulacak bir anlayış hakimiyle sosyal demokrat belediyecilik Akhisarlılara tanıştırılarak, bir 5 yıl daha istenmelidir. Bu 5 yıllık süreci mutlu yaşamış Akhisarlı seçmen, rakip adayın seçmeninden daha fazla olmalı ki,  belediyeye sahip çıkmalıdır. Beklenti bu iktidardan budur..

Yorum Yapın