30 bin ton kavun askıda! Bugün 2 TL, kışın 5TL.

Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde yetişen deseni, kokusu, tadı ve uzun dayanmasıyla ünlenerek coğrafi işaret alan ve iki hafta önce hasadı yapılan Kırkağaç kavunu, kış aylarında da satışa sunulmak için askılardaki yerini almaya başladı. Yaklaşık 30 bin ton kavun askılara asılarak 14 derecede saklanan kavunlar Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve Almanya’ya ihraç ediliyor.

Kırkağaç Kaymakamlığı, Kırkağaç Belediyesi, Kırkağaç Ziraat Odası Başkanlığı ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün ortaklaşa düzenledikleri projeyle 2008 yılında ’Coğrafi İşaretleme’ alarak patentli ve etiketli satımına başlanan Kırkağaç kavununun yüzde 70’lik bölümü askılarda yer buluyor.

15 Ağustos tarihi itibariyle tarlalardan büyük bir özveriyle toplanan, daha sonra klimalı ve havalandırma sistemiyle sıcaklığı 14 dereceye ayarlanmış depolara getirilerek tek tek dört bir yanından bağlanan kavunlar, büyük uğraşlarla tahta direklere asılıyor. Kış ayları için depolarda askıda kalan kavunlar, şubat ayında bile alıcı buluyor. Vatandaşlar şuan kilosunu 1.5 TL’den satın aldıkları Kırkağaç kavununu, şubat ayında ise en az 5 TL’den temin edecek

Yorum Yapın